Ile wynosi waga wózka widłowego? A ile waży paleciak? Sprawdź!

W odniesieniu do pracy magazynowych często wspomina się o wymiarach wózków widłowych. To bardzo ważne, aby pasowały one do szerokości dróg transportowych. Jednak, czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile waży wózek widłowy lub wózek paletowy? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytanie.

Waga i wymiary wózka widłowego – dlaczego są tak ważne?

Dlaczego w ogóle warto znać wymiary oraz wagę wózków widłowych, które pracować mają w przedsiębiorstwie? Parametry te są ważne z czysto technicznego punktu widzenia. Wymiary wózków, które poruszają się po korytarzach czy między regałami muszą odpowiadać wytycznym dotyczącym przepisów o szerokości dróg transportowych w magazynach. Więcej na ten temat dowiecie się z innego naszego tekstu pt. "Praktyczne porady jak wyznaczać drogi transportowe w magazynie". O ile to jest oczywiste, o tyle rodzi się pytanie - po co w takim razie konieczna jest znajomość wagi wózka widłowego? Odpowiedź jest prosta.

Przy zakupie wózka widłowego warto dowiedzieć się, ile waży wózek widłowy, by ocenić wytrzymałość podłoża ciągów komunikacyjnych. O ile na zewnątrz nie jest to zazwyczaj aż tak istotne, o tyle wewnątrz pomieszczeń może to mieć duże znaczenie. Nie każdy typ podłoża będzie w stanie wytrzymać taki sam nacisk. Tym bardziej, iż finalna waga wózka widłowego to nie jedynie to, ile waży pojazd, ale również waga ładunków, które transportuje. Dlatego właśnie waga sprzętu powinna być dostosowana do rodzaju posadzki w hali magazynowej. Jeżeli natomiast taka organizacja urządzeń i ich pracy będzie niemożliwa, wówczas konieczne będzie wymienienie podłoża.

podłoga w magazynie

Wagę wózków widłowych warto uwzględnić również projektując nowy magazyn. Czy podczas ich transportu od sprzedawcy w docelowe miejsce wykonywania pracy.

Waga różnych typów wózka

To ile waży konkretny wózek widłowy zależy od wielu czynników. Najbardziej podstawową kwestią jest model i rodzaj urządzenia - co oczywiste, im większy wózek widłowy, tym większa będzie jego waga. I tak np. wózek terenowy waży zdecydowanie więcej niż np. magazynowy wózek widłowy elektryczny.

Do tego dochodzi także kwestia maksymalnego udźwigu urządzenia - wózki widłowe wyposażone w większy udźwig muszą posiadać także przeciwwagę, która zapewnia im odpowiednią stabilność. Przeciwwaga to nic innego jak dodatkowe obciążenie, które podczas unoszenia ciężkich ładunków na duże wysokości sprawia, że wózek widłowy nie ulega przechyłowi. Ale nie tylko przeciwwaga ma tu znaczenie. Obliczając jaki nacisk będzie wywierał wózek widłowy na podłoże należy koniecznie do wagi sprzętu doliczyć maksymalną dopuszczalną wartość udźwigu. W końcu do zadań wózków widłowych należy przewożenie oraz unoszenie ładunków.
Ostatnim elementem, jaki warto uwzględnić będzie dodatkowy osprzęt montowany na urządzeniach. On także ma swoją konkretną wagę, którą należy uwzględnić.

Ile ważą wózki paletowe?

Zanim przejdziemy do tego, ile ważą wózki widłowe, zacznijmy od tego, jak wygląda kwestia wagi wózków paletowych, czyli nieco mniejszych urządzeń wspomagających prace magazynowe:

  • wózki paletowe ręczne ważą około 40-70 kg, mogą zdarzyć się także wyjątki i waga paleciaka ręcznego może sięgać nawet 100 kg, jeśli jest on wyposażony w długie, ciężkie widły i wagę,
  • z kolei w przypadku wózków paletowych z napędem elektrycznym różnica w wadze urządzeń może być znacznie większa - o ile te najmniejsze z niewielkim udźwigiem ważą niewiele ponad 300 kg, o tyle najbardziej zaawansowane spośród paleciaków elektrycznych mogą ważyć nawet 1000 kg.

ile ważą wózki paletowe


Tak samo, jak w przypadku wózków widłowych, waga paleciaków uzależniona jest od ich udźwigu, maksymalnej wysokości unoszenia ładunków oraz szczegółów konstrukcji.

Ile waży wózek widłowy elektryczny, a ile terenowy?

Jak można się domyślić, waga widlaków jest znacznie wyższa niż waga wózków paletowych. Duże znaczenie mają tutaj wymiary, parametry (wysokość podnoszenia, udźwig) oraz zastosowany rodzaj napędu. Nie sposób jednoznacznie określić jednej konkretnej wagi, jaka jest właściwa dla typu wózka widłowego. Każdorazowo, przy zakupie urządzenia radzimy sprawdzić zarówno wagę, jak i wymiary wózka widłowego.

Uogólniając jednak to, ile waży wózek widłowy, można przyjąć, że:

  • urządzenia o udźwigu do 1500 kg ważą około 3000 kg;
  • wózki o udźwigu około 2500 kg - około 4000 kg,
  • natomiast waga wózków, które dysponują udźwigiem powyżej 3500 kg wynosi około 5000 kg.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż waga wózka widłowego wzrasta proporcjonalnie do jego udźwigu, ale pod uwagę należy wziąć także dodatkowe wyposażenie, czy nawet wspomniany powyżej napęd. Bowiem wózki elektryczne, z uwagi na umieszczony w nich akumulator, są nieco cięższe niż np. widlaki z napędem Diesel czy gazem LPG.

Wózki widłowe magazynowe typu Reach Truck zazwyczaj ważą około 2000 - 3000 kg.

A najcięższe spośród wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych są oczywiście najbardziej zaawansowane wózki widłowe terenowe, przeznaczone do obsługi ładunków na zewnątrz budynków. Wynika to z ich specyficznego zastosowania oraz bardzo dużych parametrów. Waga widlaka tego typu może wynosić nawet koło 15 000 kg przy udźwigu 10 000 kg.

zaawansowany wózek widłowy

Ryzyko związane ze zbyt dużą wagą wózków

Czy zbyt duża waga widlaka może mieć jakiś negatywny wpływ na podłoże, po którym porusza się wózek? Zdecydowanie. Nazbyt ciężki sprzęt może spowodować uszkodzenie podłoża - odkształcenia, pęknięcia a w najgorszym przypadku nawet zapadnięcie się podłogi.

Z kolei tego typu uszkodzenie podłoża może mieć bardzo negatywny wpływ na sam wózek widłowy. W przypadku nagłego pęknięcia lub zapadnięcia się podłogi, wózek widłowy może ulec poważnemu wypadkowi - stracić równowagę i upuścić przewożony ładunek lub nawet przewrócić się.

Jak ważna jest waga?

To, ile waży wózek widłowy jest istotne z uwagi na dwa czynniki - jego transport oraz możliwość bezpiecznego poruszania się po płaskich powierzchniach. Należy pamiętać, iż waga wózków uzależniona jest od wielu elementów - począwszy od konstrukcji, poprzez parametry, skończywszy na montowanym dodatkowym osprzęcie.

wnętrze magazynu

Nie zapominajcie, iż dostosowanie warunków pracy do urządzeń (i odwrotnie) jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa sprzętu, pracowników oraz przewożonych ładunków.