Transport wózków widłowych - jak bezpiecznie przewieźć urządzenia?

Jednym z podstawowych problemów pojawiających się bezpośrednio po zakupie wózka widłowego jest to jak bezpiecznie i sprawnie przetransportować urządzenie do firmy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie- jak zorganizować transport wózków widłowych oraz co należy zadbać, by przebiegał on bez zakłóceń. Zapraszamy do lektury!


Transport wózków jezdniowych unoszących to wymagające zadanie, głównie ze względu na duże gabaryty oraz dużą wagę charakteryzujące tego typu sprzęty. Waga wózków widłowych to nawet kilka ton, dlatego tak ważne jest by podczas transportu widlaków zadbać o ich prawidłową pozycję transportową, zabezpieczenie urządzenia oraz wydajny transport.

Zakup wózków to nie jedyna sytuacja, kiedy konieczne będzie przewiezienie maszyny. Z taką okolicznością trzeba liczyć się także:

  • podczas awarii,
  • wymiany niektórych większych mechanizmów czy podzespołów
  • oraz gdy wózek wymaga już renowacji po długoletniej eksploatacji.

Kto zajmuje się transportem wózków widłowych?

W przypadku transportu wózków widłowych istnieją trzy rozwiązania:

  • samodzielny transport maszyn,
  • skorzystanie z usług wynajętej firmy, która zajmuje się przewożeniem wielkogabarytowych maszyn,
  • zakup wózka widłowego z dowozem do przedsiębiorstwa.


Z tych wszystkich opcji najtrudniejsza w realizacji jest pierwsza z nich. O ile jeszcze jest to wózek paletowy elektryczny lub ręczny - to z uwagi na niewielkie gabaryty możliwe będzie przewiezienie ich większym samochodem transportowym. O tyle, przewóz wózków widłowych wymaga już wykorzystania lawety. Bardzo ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie pojazdu, o które trzeba zadbać samodzielnie.

W drugim przypadku, transport wózków można zlecić jednej z dostępnych na rynku profesjonalnych firm, które transportują maszyny, takie jak wózki widłowe, sprzęty budowlane, ładowarki czy inne zaawansowane pojazdy tego typu. Przed podjęciem decyzji warto jednak sprawdzić koszt takiej usługi, gdyż często jest on uzależniony od parametrów takich jak:

  • waga przewożonego urządzenia,
  • ilość kilometrów do pokonania.

Może się okazać, iż nie zawsze będzie to opłacalna decyzja.

Trzecie rozwiązanie polega na skorzystaniu z transportu wózka, jaki oferuje dealer sprzedaży. Może to być również transport w ramach podpisania umowy z serwisem wózków widłowych. Wtedy to koszty zwykle są niższe, a dodatkowo w pakiecie zyskuje się również stały nadzór nad stanem technicznym urządzenia oraz pomoc techniczną w razie awarii sprzętu.

transport wózków widłowych

Jak zabezpieczyć wózek widłowy na czas transportu?

Poprawne zabezpieczenie wózka widłowego na czas transportu jest niezwykle istotne. Powinien on być stabilnie przymocowany do naczepy i unieruchomiony, tak żeby podczas wykonywania manewrów nie zjechał czy nie przewrócił się z lawety, co skutkowałoby jego częściowym (lub całkowitym) uszkodzeniem.

Co jest najważniejsze w przygotowaniu pojazdu do transportu? Przede wszystkim równe, nieruchome ustawienie urządzenia oraz solidne zamocowanie go do lawety. Wszystkie koła wózka muszą przylegać do podłoża, w trakcie przewożenia wózek widłowy nie powinien być nachylony, tak aby nie tracić stabilności. Równie istotne jest wykorzystanie w celu podtrzymania maszyny, solidnych, nie uszkodzonych i nieprzetartych pasów mocujących.

Ponadto, koniecznie należy pamiętać o unieruchomieniu kół wózka na czas transportu. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się specjalne blokady, dzięki którym pojazd nie będzie przemieszczał się na lawecie.

Nie można zapominać także o opuszczeniu karetki wideł oraz wideł do palet (lub ich całkowitym demontażu) na czas transportu.

Czy samodzielny transport wózków się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy na samodzielnym transporcie wózków widłowych można zaoszczędzić, to i tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy dysponujesz własną lawetą do przewożenia urządzeń oraz jak duża jest odległość, na którą chcesz transportować sprzęt.
Jeżeli z kolei planujesz dopiero wynajmować lawetę, kierowcę lawety z doświadczeniem itd. - warto podliczyć wszystkie koszty oraz wziąć pod uwagę także ryzyko z jakim wiąże się transport maszyn większych gabarytów. Może okazać się, iż finalnie transport wózków widłowych wykonywany przez profesjonalną firmę okaże się tańszy, bardziej bezpieczny i mniej problematyczny, a wózek widłowy zostanie dostarczony wprost pod drzwi Twojej firmy czy magazynu.

Podsumowanie

wózek transportowany na lawecie

Transport wózków widłowych to odpowiedzialne i wymagające zadanie. Wózki widłowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, a ich przewożenie właściwych umiejętności. Dlatego właśnie tak wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego transportu maszyn, jaki oferują serwisy wózków widłowych oraz dealerzy marek.