Akumulator do wózka widłowego - wszystko, co warto o nim wiedzieć

W przypadku wózków widłowych elektrycznych akumulator odgrywa bardzo istotną rolę, gdyż bez niego nie uda się przeprowadzić ani operacji unoszenia ładunków, ani wprawić kół pojazdów w ruch. W urządzeniach tego typu akumulatory są niezbędne, zapewniając źródło energii. A wszystkiego, co warto o nich wiedzieć, dowiecie się z poniższego artykułu.

Typy zasilania wózków widłowych

Istnieją 3 podstawowe typy zasilania wózków widłowych:

 • spalinowy - typu Diesel (wykorzystywany w wózkach widłowych czołowych spalinowych, w wózkach terenowych, zwyżkach czy w ładowarkach teleskopowych);
 • gazowy - gdzie na wózkach montuje się butle LPG (stosowany dla widlaków czołowych);
 • elektryczny - z użyciem akumulatora ( popularny dla największej ilości urządzeń magazynowych, w tym dla: paleciaków z napędem, wózków widłowych elektrycznych, wózków do kompletacji oraz wózków wysokiego składowania, a także części podnośników).


Od typu zasilania zastosowanego w urządzeniu zależy to, jakie prace będzie mógł on wykonywać (czy wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczeń), jak będzie wyglądać jego konserwacja (innym czynnościom poddaje się np. butlę gazową, a innym akumulator do wózka widłowego) oraz to ile będą wynosiły koszty eksploatacji wózka (inny koszt kWh, metra sześciennego gazu czy Diesla).


Duże znaczenie dla pojazdu ma także to jaki akumulator (czyli inaczej baterie) się wykorzystuje do jego napędzania.

Jakie baterie wykorzystuje się w widlakach?

Istnieją różne typy akumulatorów do wózków, jednak wszystkie łączy to samo zadanie - czyli magazynowanie oraz dostarczanie energii koniecznej do wprawienia w ruch maszyny. Aby to zadanie się powiodło - akumulator musi być idealnie dopasowany do masy urządzenia, a także tego, jakiej mocy się po nim oczekuje (zarówno biorąc pod uwagę maksymalną wysokość unoszenia, jak i udźwig).

W wózkach widłowych wykorzystuje się najczęściej dwa typy akumulatorów:

 • kwasowo-ołowiowe
 • litowo-jonowe.

baterie do widlaków
Baterie trakcyjne kwasowo-ołowiowe dzielą się na:

 • żelowe, gdzie elektrolit uwięziony jest w żelu,
 • kwasowe, w których elektrolit występuje w formie płynnej.

Akumulatory tego typu mogą mieć różne napięcie, które będzie wpływało na ich moc silnika:

 • 24 V,
 • 48 V,
 • 80 V.

W przypadku każdego akumulatora, bez względu na typ czy napięcie, bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie go, zapewnienie prawidłowej konserwacji i poprawna eksploatacja.

Najważniejsze zasady konserwacji baterii do wózków widłowych

konserwacja baterii do wózków

Poniżej prezentujemy Wam najważniejsze zasady oraz rady dotyczące eksploatacji i konserwacji akumulatorów do wózków widłowych. Opierając się na nich, a także na fachowej wiedzy i doradztwie profesjonalistów z serwisów wózków widłowych łatwiej zachować długą żywotność tego elementu.

O co należy zadbać, by akumulator jak najdłużej pozostawał w dobrym stanie technicznym? Jak zapewnić długą żywotność akumulatora?

Dla właścicieli wózków z napędem elektrycznym bardzo ważne jest, aby właściwy stan techniczny baterii utrzymywał się przez jak najdłuższy czas. Właśnie dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na czynności: ładowania akumulatora, konserwacji czy nawet dopilnowanie odpowiedniego sposobu przechowywania baterii.

Konserwacja akumulatorów

1. Bardzo istotne jest regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu. Baterie trakcyjne powinny mieć go uzupełniany minimum 1 raz w tygodniu (lub co 10 ładowań) woda destylowaną. Należy zwrócić uwagę na poziom uzupełnianej wody - zaszkodzić może zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki.
2. Spowolnienie procesu samowyładowania się baterii jest możliwe przy regularnym odsiarczaniu akumulatora. Powinno się je przeprowadzać co około 3-5 lat (w zależności od intensywności pracy urządzenia).
3. Każda bateria trakcyjna powinna być ładowana do maksimum. Nie wystarczy krótkie jej podładowanie - gdyż takie działanie może negatywnie wpływać na jej pracę.
4. Akumulatory do wózków widłowych także wymagają czyszczenia specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Zapobiega to gromadzeniu się osadów z odpowietrznika ogniwa w trakcie ładowania.
5. Należy stanowczo przestrzegać wszelkich zaleceń producenta wskazanych w instrukcji obsługi akumulatora do wózka widłowego.

Na ile lat wystarcza bateria do wózka widłowego?

Baterie trakcyjne w wózkach są elementami, które mają ograniczoną żywotność. Jednak wcale nie powinno to zniechęcać do zakupu wózka z napędem elektrycznym, gdyż zazwyczaj cykl żywotności wynosi do około 1500 ładowań, co pozwala na około 3 do 5 lat użytkowania.
Co po upływie tego czasu? Opcje są dwie:

 • zakup nowego akumulatora do wózka,
 • powierzenie baterii do regeneracji.

Bez względu na to, którą z nich się wybierze, warto pamiętać o tym, jak prawidłowo przechowywać akumulatory.

Jak przechowywać akumulatory?

przechowywanie akumulatorów

Bardzo istotny wpływ na żywotność akumulatorów ma składowanie ich w chłodnym, ale jednocześnie suchym miejscu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa najlepiej jeśli jest to oddzielne pomieszczenie, oddalone od stref zagrożonych wybuchem.

Powinno się pamiętać, iż aby bateria pozostawała w dobrym stanie, nie wolno doprowadzić do jej całkowitego rozładowania, nawet jeśli nie jest wykorzystywana na co dzień. Zaleca się sprawowanie nadzoru nad przechowywanymi bateriami trakcyjnymi i w razie potrzeby ładowanie je przynajmniej raz na 30 dni.

Jak ładować akumulator?

Proces ładowania baterii powinien odbywać się w spokojnym i bezpiecznym miejscu, wyłączonym z użytkowania, tak aby:
1. Pierwszą i najważniejszą zasadą jeśli mowa o ładowaniu akumulatora jest niedopuszczenie do tego, aby był rozładowany całkowicie, gdyż może wtedy dojść do uszkodzenia podzespołów, a nawet awarii silnika.
2. Kolejnym kluczowym elementem jest prawidłowe dobranie prostownika (niewłaściwie dobrany może uszkodzić akumulator). Na szczęście część wózków posiada wbudowany prostownik.
3. Prostownik wystarczy podpiąć do gniazda sieciowego i wtedy odbywa się ładowanie.
4. Standardowe baterie trakcyjne ładują się około 8 do 12 godzin. Nowoczesne akumulatory potrzebują na to dużo mniej czasu, a ich prostowniki posiadają funkcję sygnalizowania pełnego naładowania.
Po upływie czasu i skończonym procesie, wystarczy odpiąć siłownik od prądu.

Podsumowanie

Odpowiednia eksploatacja oraz konserwacja akumulatorów jest bardzo istotna i pozwala zapewnić im prawidłowy stan techniczny przez długi czas. Nie mniej ważna jest ogólna konserwacja wózków widłowych, która powinna odbywać się regularnie.
Jeśli interesuje Cię zakup, renowacja lub wymiana akumulatora w Twoim wózku widłowym - skontaktuj się z naszym serwisem wózków widłowych. Oferujemy - pogotowie serwisowe, gwarancje na zakupione części, a w przypadku dłuższych napraw - sprzęt zastępczy.