Przesuw boczny - co warto o nim wiedzieć?

W pracy magazynowej liczy się bezpieczeństwo, szybkość i precyzja wykonywanych zadań a także wydajność. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto pomyśleć o osprzęcie do wózka widłowego jakim jest przesuw boczny. Kiedy warto go montować i co można dzięki niemu osiągnąć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

W poprzednich artykułach na naszym blogu można było przeczytać już o tym:

Tym razem nieco bliżej przyjrzymy się mniej oczywistemu, dodatkowemu osprzętowi, który może być montowany na wózkach widłowych, w celu usprawnienia ich pracy.

Czym jest przesuw boczny?

Przesuw boczny to nic innego jak solidnie skonstruowana stalowa rama, która wyposażona jest w siłowniki umożliwiające przesuwanie ładunków w lewo oraz w prawo (oryginalnie możliwe jest to tylko w pozycji góra-dół). Dodatkowo, do ramy dołączyć można drugą - zabezpieczającą ładunek. Ten dodatkowy osprzęt - w postaci przesuwu bocznego, zamontowany na wózku widłowym zwiększa jego zakres wykonywania manewrów. Przesuwanie (jak sama nazwa wskazuje) palet umieszczonych na widłach na boki jest rozwiązaniem, które znacząco zwiększa funkcjonalność sprzętu i ułatwia obsługę towarów.

czym jest przesuw boczny

Wykorzystując przesuw boczny bardzo ważne jest, aby był on dobrany do konkretnego modelu urządzenia- najlepiej jeśli pochodzi od tego samego producenta, co wózek widłowy. Odradza się korzystanie z nieautoryzowanych części zamiennych, które mogą negatywnie wpłynąć na sprawność wózka widłowego i jego możliwości pracy.

Rodzaje przesuwów bocznych

Odpowiedni przesuw boczny powinien być dobrany do udźwigu wózka widłowego oraz klasy karetki widlaka. Na rynku dostępne są przesuwy boczne do wózków widłowych pojedyncze, podwójne oraz najbardziej zaawansowane - potrójne.

Warto także wspomnieć o możliwości zakupu przesuwu bocznego, który można przekształcić w pozycjoner wideł. Dzięki takim ułatwieniom praca w magazynie przy obsłudze produktów może być jeszcze łatwiejsza.

Wózki widłowe z przesuwem bocznym

Przesuw boczny montuje się przede wszystkim na wózkach jezdniowych czołowych:

Ale to nie wszystko! Przesuwy boczne mogą być również wykorzystywane w połączeniu z ładowarkami teleskopowymi oraz ładowarkami o sterowaniu burtowym.

Korzyści z wykorzystania przesuwu bocznego

Dlaczego w ogóle warto decydować się na przesuw boczny montowany do wózka widłowego? Osprzęt tego typu nie tylko zwiększa możliwości pracy jeśli chodzi o sterowanie ładunkiem w pozycji poziomej, usprawniając wykonywanie działań związanych ze składowaniem oraz pobieraniem ładunków. Ogromnym i niepodważalnym atutem wynikającym z montażu przesuwu bocznego jest fakt, iż wykorzystując go odnotowuje się znaczne zmniejszenie liczby uszkodzeń transportowanych ładunków oraz palet. Co oznacza, że element ten ma wpływ nie tylko na sprawniejsze i szybsze wykonywanie zadań nawet w wąskich korytarzach i pomiędzy regałami, ale także również może pozytywnie wpływać na jakość magazynowania.

przesuw boczny w trakcie pracy

Podsumowanie

Przesuw boczny to niezwykle funkcjonalny i użyteczny osprzęt do wózka widłowego lub ładowarki. Umożliwia łatwiejszą, sprawniejszą obsługę palet i produktów w magazynie, bezproblemowe rozmieszczanie i ustawianie towarów.
Wózki widłowe z przesuwem bocznym to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy cenią sobie wielofunkcyjność i szybką, sprawną pracę.