Karetka wózka widłowego - charakterystyka, konserwacja, klasy karetek

Karetka do wózka widłowego - charakterystyka

Karetki wózka widłowego bywają inaczej nazywane płytami czołowymi. Są to konstrukcje przymocowane do masztu pojazdów, a na nich z kolei montuje się (lub zawiesza) widły (albo inne elementy osprzętu). Karetka wózka widłowego porusza się głównie w pionie po rolkach wzdłuż prowadnic, choć istnieją także modele, które posiadają zdolność ruchu w poziomie. Karetka zawsze ułożona jest w pozycji równoległej do masztu pojazdu i stanowi element, bez którego nie mogłoby się odbywać ani unoszenie ani opuszczanie ładunków. Od klasy karetki zależy jaki udźwig posiada wózek widłowy.

Do urządzeń posiadających zamontowane karetki zalicza się większość wózków jezdniowych podnośnikowych oraz część unoszących, w tym:

Każda karetka (bez względu na to, na jakim urządzeniu jest zamontowana) zbudowana jest na bazie kilku podstawowych elementów, wśród których muszą się znaleźć:

  • ramę - czyli stalową konstrukcję, na której przymocowuje się widły;
  • rolki - odpowiedzialne za przesuwanie się karetki po prowadnicach;
  • kratę ochronną - która ma za zadanie zabezpieczać pracowników wózków widłowych przed niespodziewanym upadkiem ładunków z wideł.

Rodzaje karetek do wózków widłowych

karetka wózka widłowego

Na rynku dostępna jest duża liczba dodatkowych elementów stworzonych z myślą o podniesieniu wydajności pracy na wózkach widłowych. Mowa tu nie tylko o różnych typach masztów (simplex, duplex, triplex) czy rodzajach i długościach wideł, ale także o zróżnicowanej ofercie na karetki wózka widłowego. Zalicza się do nich np.:

  • karetki przesuwne,
  • karetki z widłami pływającymi,
  • karetki wózka widłowego z hydraulicznym korektorem poziomu.

Wybierając nową karetkę wideł do wózka, warto zapytać w autoryzowanym serwisie wózków widłowych lub bezpośrednio u dealera - jakie możliwości zakupu elementów są obecnie dostępne.

Jak dbać o stan techniczny karetek wózków widłowych?

Odpowiednie dbanie o stan techniczny wózków widłowych jest bardzo istotne dla ich prawidłowej kondycji i długiej żywotności. Należy zatem koncentrować się na odpowiedniej konserwacji.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby klasa karetki była dopasowana do udźwigu wózka widłowego. Jeśli klasa karetki będzie zbyt niska - urządzenie nie będzie w stanie unosić bezpiecznie ładunków. Przeciążona karetka może ulec wygięciu lub doprowadzić do awarii sprzętu czy nawet upadku ładunku z wideł.

Ponadto, powinno się regularnie sprawdzać nasmarowanie rolek oraz ślizgów. A karetka wideł, tak jak cały wózek widłowy, powinna być poddawana regularnym przeglądom.

W przypadku awarii czy usterki - nieprawidłowości należy jak najszybciej zgłaszać do uprawnionego zakładowego konserwatora lub też serwisu wózków widłowych.

karetka do wózka toyota

Klasy karetek

Prawidłowe wyznaczenie klasy karetki wózka widłowego jest bardzo istotne zarówno dla późniejszego montażu wideł, jak i innego osprzętu. Istnieje pięć klas karetek wideł, które różnią się miedzy sobą udźwigiem oraz dodatkowe podtypy dla każdej klasy karetki (oznaczane jako A i B), które odróżnia się na podstawie wysokości umiejscowienia dolnego zaczepu wideł.

Klasa I - dla wózków widłowych o udźwigu do 999 kg
Klasa II - dla wózków o udźwigu między 1000 a 2500 kg
Klasa III - dla wózków o udźwigu 2 501 do 4999 kg
Klasa IV - dla wózków widłowych o udźwigu 5000 do 8000 kg
Klasa V - dla wózków o udźwigu od 8001 do 10 999 kg

Jak wyznaczyć klasę karetki wózka widłowego?

Klasę karetki wózka widłowego określić można samodzielnie w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu zmierzenie odległości między dołem górnego mocowania widły a dolną krawędzią widły.

Inny sposób zakłada z kolei mierzenie dystansu pomiędzy dołem górnego mocowania a górą dolnego mocowania.
Obydwa sposoby są niezwykle proste i szybkie a do ich przeprowadzenia wystarczy zwykła miarka oraz tabela wskazująca na klasy karetki widły.

Podsumowanie

karetka z widłami

Prawidłowo dobrana i zamontowana karetka wózka widłowego o odpowiedniej klasie to element niezbędny, bez którego nie da się w ogóle mówić o sztaplowaniu czy nawet unoszeniu ładunków. Znajomość klasy karetki jest niezbędna również podczas zakupu wideł - zatem warto zgłębić ten temat.