5 najważniejszych pytań o butlę gazową do wózka widłowego

Butla gazowa do wózków widłowych to niezbędny, służący napędowi element w urządzeniach spalinowych gazowych. Stosuje się je także w widlakach z napędem mieszanym. W niniejszym tekście odpowiemy na 5 najważniejszych pytań dotyczących butli gazowych do wózków widłowych. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego wózki z napędem na gaz?

Istnieje wiele korzyści wynikających z zasilania wózków widłowych butlą gazową. Przede wszystkim rozwiązanie to jest ekonomiczne i pozwala uzyskać znacznie niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku użytkowania np. wózków widłowych elektrycznych. Zdecydowanie tańsze są również koszty konserwacji widlaków na gaz, niż np. widlaków spalinowych, ponieważ LPG wytwarza mniej osadów silnikowych niż benzyna. Jednak to nie wszystko, poza tym:

  • prawidłowo podpięte i użytkowane butle gazowe są w pełni bezpieczne, nawet w przypadku nieprzewidzianych wypadków urządzeń, większość z nim zabezpieczona jest poprzez automatyczne odcięcie dopływu paliwa,
  • wymiany butli gazowych są łatwe i szybkie, a tego, jak je wykonywać uczy się operatorów w trakcie szkolenia na wózki widłowe (w tym celu niepotrzebne jest wzywania konserwatora),
  • wózki gazowe, podobnie jak wózki widłowe elektryczne mogą być wykorzystywane do obsługi ładunków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, ponieważ LPG jest paliwem nietoksycznym, o czystym spalaniu.

Poniżej zaprezentujemy pytania oraz odpowiedzi na 5 pojawiających się najczęściej w sieci pytań odnośnie butli gazowych do wózków widłowych.

wózek widłowy gazowy

1. Czy każda butla gazowa jest taka sama?

Odpowiedź na to pytanie brzmi - zdecydowanie nie. Butle gazowe kuchenne czy samochodowe znacząco różnią się od butli do wózków widłowych i nie można próbować wykorzystywać ich zamiennie. Przede wszystkim z uwagi na zupełnie inną konstrukcję.

Mowa tu przede wszystkim o systemie poboru paliwa, który ułatwia maksymalne wykorzystanie gazu, dzięki specyficznej budowie butli. A także o dodatkowych zabezpieczeniach, jakie muszą posiadać butle do wózków widłowych czy innych specyficznych zastosowanych w nich elementach (takich jak np. filtry oleju).

Kolejną różnicę stanowi fakt, że butle gazowe do wózków widłowych napełniane są w 80% (ponieważ gaz LPG zwiększa swoją objętość w wysokiej temperaturze), ponadto należy podpinać je w pozycji leżącej, ponieważ gaz podawany jest do silnika w formie płynnej.

2. Kiedy wiadomo, że w butli kończy się gaz?

Aby wykorzystać maksymalnie całą zawartość butli gazowej, warto wymienić ją dopiero, gdy będzie pusta. Jak jednak sprawdzić, czy gaz się już kończy? Jeśli butla nie posiada oznaczeń, po których można by poznać ilość pozostałego gazu, należy sugerować się tym, jak "zachowuje się" wózek widłowy.

Małą ilość gazu w butli gazowej sugeruje:

  • nierówna praca silnika,
  • nagłe gaśnięcie wózka widłowego w trakcie pracy,
  • oraz - co oczywiste - uruchomienie się kontrolki sugerującej niski poziom gazu.


Gdy butla do wózka widłowego jest już całkowicie pusta, należy ją wymienić. Zanim jednak przystąpi się do tego, należy wiedzieć jakich oznaczeń szukać na nowej butli.

3. Jakie informacje powinna posiadać każda butla gazowa do wózka widłowego?

Butle gazowe LPG są zbiornikami ciśnieniowymi, dlatego podlegają przepisom dozoru technicznego.

pracownicy magazynu z butlą gazową

Przed przystąpieniem do wymiany butli gazowej, warto sprawdzić czy posiada ona wszystkie niezbędne informacje. Powinny się one znajdować na tabliczce fabrycznej (przymocowanej na trwałe do butli).

Dane, które powinny tam widnieć to:

  • nazwa, adres i znak wytwórcy butli,
  • numer fabryczny,
  • pojemność zbiornika (podana w litrach),
  • rodzaj gazu,
  • ciśnienie robocze oraz ciśnienie próbne,
  • masa netto butli gazowej,
  • datę legalizacji.


Czy butla do wózka widłowego ma termin przydatności?

Czy tego typu zbiornik z gazem może się przeterminować? - to pytanie często nurtuje operatorów wózków z napędem gazowym. A jaka jest odpowiedź?

Gaz, jako rodzaj paliwa nie ulega przeterminowaniu, ponieważ z czasem nie traci swoich właściwości. Jednak co ważne, każda butla gazowa ma określoną przez Urząd Dozoru Technicznego datę legalizacji, która ważna jest na okres 10 lat. Po upływie tego czasu konieczna jest ponowna legalizacja butli gazowej, tak aby potwierdzić, iż nie ma ona żadnych uszkodzeń mechanicznych ani technicznych, które uniemożliwiałyby jej bezpieczne wykorzystanie.


4. Jak wymienić butlę gazową w wózku widłowym?

Jednym z ważniejszych zagadnień w temacie wózków gazowych jest to, jak przebiega wymiana butli w wózku widłowym. Jak zaznaczyliśmy już, szkolenie z wymiany butli odbywa się także w trakcie szkolenia na wózki widłowego. Jednak w ramach powtórzenia wiedzy, przypominamy, jak powinno się to odbywać.

Przed przystąpieniem do wymiany butli zaleca się założenie rękawic ochronnych.
1. Elastyczny przewód należy odłączyć od zaworu butli, odkręcając nakrętkę w prawo.
2. Odpiąć zatrzaski i wyciągnąć pustą butlę.
3. Odkręcić zaślepkę nowej butli z gazem.
4. Butlę umieścić w uchwycie, zapiąć zatrzaski.
5. Dokręcić przewód elastyczny do zaworu.
Po wykonaniu wszystkich czynności należy powoli odkręcać zawór w pojemniku z gazem, w celu upewnienia się, iż całość instalacji jest szczelna. Jeśli tak, to wymiana butli została zakończona i wózek widłowy jest gotowy do pracy.

Natomiast jeśli masz wątpliwości - jak najszybciej zakręcić zawór z gazem i zgłosić je do konserwatora lub serwisu wózków widłowych.

5.Jak przechowywać butle gazowe?

przechowywanie butli gazowych

Prawidłowe przechowywanie butli gazowych to bardzo ważna kwestia, od której zależy bezpieczeństwo. Zaleca się składowanie pełnych butli z gazem wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach, które spełniają wymogi ochrony przeciwpożarowej:

  • zostały oznaczone jako strefy zagrożenia wybuchem,
  • są wyposażone w gaśnice proszkowe (minimum 1, nie mniejsza niż 9 kg).


Z kolei stanowczo zabronione jest przechowywanie butli w miejscach, gdzie:

  • przechowuje lub przetwarza się żywność,
  • znajdują się źródła ciepła,
  • przestrzeń użytkowa znajduje się pod powierzchnią ziemi,
  • znajdują się substancje, które zagrożone są wybuchem lub środki łatwopalne.


Co natomiast istotne z punktu widzenia firm, które posiadają na wyposażeniu wózki jezdniowe podnośnikowepaleciaki elektryczne lub inne urządzenia z napędem, to to, że miejsce przechowania butli gazowych powinno być także oddalone od miejsca postojowego dla urządzeń.

Podsumowanie

W powyższym tekście przedstawiliśmy Wam odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań związanych z butlami gazowymi: czym różnią się te zbiorniki między sobą, po czym poznać, że w butli kończy się gaz, jak opisana powinna być butla gazowa oraz jak wymienić i jak przechowywać butle gazowe.