Ile pali wózek widłowy na gaz? - czy to się opłaca?

Czy montaż butli gazowej w wózku widłowym jest opłacalny? Ile wynosi spalanie w przypadku wózków widłowych gazowych? Od czego zależy zużycie gazu w maszynie? Sprawdź, czy napęd gazowy to opcja bardziej korzystna niż napęd od wózków typu diesel czy elektryczny.

Rodzaje wózków widłowych na gaz

Wózki gazowe należą do kategorii wózków widłowych spalinowych. W poprzednim artykule "Jak obliczyć zużycie paliwa w wózku widłowym" znajdziesz informacje o tym, ile pali wózek widłowy spalinowy typu Diesel. Tym razem natomiast przyjrzymy się bliżej spalaniu drugiego typu popularnych widlaków czołowych - czyli wózków spalinowych gazowych.

Elementy instalacji gazowej wózka widłowego

Zacznijmy od tego - z jakich elementów składa się instalacja gazowa do wózka widłowego? Instalacja gazowa może istnieć jako zamontowany oryginalnie element widlaka, ale może też zostać zainstalowana na wózku spalinowym typu Diesel dla obniżenia kosztów zużycia paliwa (w zamian zużywany jest gaz).

Warto wiedzieć, że właściciel wózka widłowego nie może samodzielnie dokonywać zmian w obrębie konstrukcji i mechanizmów działania sprzętu (przeróbek instalacji, przepięć itd.), ponieważ każda tego typu ingerencja w wózek widłowy może skutkować wstrzymaniem jego dopuszczenia do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego. Montaż instalacji gazowej może przebiegać tylko i wyłącznie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, posiadających uprawnienia z zakresu konserwacji oraz napraw wózków widłowych. Najlepiej w tym celu skontaktować się z serwisem wózków widłowych.

Elementy budowy instalacji gazowej wózka spalinowego gazowego to:

  • metalowy korpus,
  • filtry gazu wyposażony w zawór odcinający dopływ ze zbiornika,
  • membrany,
  • przewody gazu,
  • mieszalnik - który łączy gaz z powietrzem
  • reduktor - który zmienia stan skupienia gazu
  • elektrozawór.

Jak zatem widać - instalacja gazowa to nie tylko butla z gazem i uchwyt. Aby całość zadziałała a gaz mógł napędzać silnik wózka widłowego konieczne jest wdrożenie pełnej instalacji, podpięć oraz specjalistycznych połączeń.

Jak działa wózek widłowy na gaz?

Butle gazowe przeznaczone do wózków widłowych posiadają charakterystyczny system poboru gazu (inaczej niż butle kuchenne przeznaczone do np. kuchenek gazowych - dlatego nie wolno wykorzystywać ich zamiennie). Aby wózek widłowy na gaz działał prawidłowo konieczna jest bezpieczna, sprawdzona instalacja oraz butla gazowa z przeznaczeniem do stosowania w widlakach.

Gaz z butli trafia elastycznym przewodem do elektrozaworów, a następnie do reduktora. W reduktorze tworzy się podciśnienie, które wprawia w ruch membrany. Gaz przekazywany jest do mieszalnika, dzięki czemu zasila silnik i wprawia wózek w ruch.

Od czego zależeć będzie ilość spalonego gazu w wózku widłowym?

Ilość spalanego gazu w wózkach widłowych w trakcie eksploatacji może być różna. Od jakich czynników zależy spalanie? Może ich być wiele. Za najbardziej popularne i kluczowe uważa się:

  • wielkość urządzenia (wymiary i waga wózka widłowego),
  • długość oraz intensywność pracy,
  • prędkość jazdy, długość pokonywanych tras,
  • częstotliwość podnoszenia wideł,
  • ogólny stan techniczny wózka widłowego,
  • warunki pracy,
  • umiejętności operatora,
  • jakość paliwa czy gazu,
  • szczelność instalacji gazowej.


To, ile pali wózek widłowy na gaz uzależnione jest od tego, jaki jest stan techniczny wózka widłowego, jak wygląda codzienna praca wózka oraz jakie umiejętności posiada operator. W przypadku maszyny w gorszym stanie technicznym, która wymagałaby napraw czy przeglądów, bądź też, w której instalacja gazowa nie jest prawidłowo zamontowana, co powoduje wydobywanie się, ulatnianie gazu - zużycie paliwa może być znacznie większe. Tak samo w sytuacji, gdy wózek widłowy z napędem spalinowym zacznie obsługiwać nowy, nieposiadający dużego doświadczenia operator - może zdarzyć się, iż niektóre czynności będzie on wykonywał dłużej lub konieczne będzie ich powtarzanie, przez co zwiększy się spalanie wózków widłowych.

Ile gazu może spalić wózek widłowy?

W powyższym artykule kluczowym jest pytanie - ile pali wózek widłowy na gaz? Ponieważ istnieje wiele zmiennych dane te najlepiej szacunkowo uśrednić, dzięki czemu można w przybliżeniu zorientować się jak wygląda kwestia spalania w wózku widłowym (a później też jaki może być przewidywany koszt paliwa).

Zatem, uogólniając, przyjmuje się, że:

  • wózki widłowe o udźwigu od 1,5 do 3 ton spalają około 2-3,5 litra gazu na godzinę pracy;
  • z kolei wózki widłowe o udźwigu od 3,5 ton do 10 ton - około 3,5-6 litrów/h;
  • a największe widlaki o udźwigu 10-15 ton - zużywają nawet do 9 litrów na godzinę.

W kwestii opłacalności - analizując koszty eksploatacji wózka widłowego, warto pod uwagę wziąć koszty paliwa oraz gazu. Zużycie paliwa w wózkach spalinowych jest stosunkowo dość podobne pod względem ilości litrów, przez co znacznie mniej opłacalne.

Nawet porównując wózki gazowe z wózkami widłowymi elektrycznymi o podobnych parametrach

Dlaczego warto wybierać wózki widłowe na gaz?

Wózki widłowe gazowe mają wiele zalet. Dzięki filtrom spalin mogą służyć do transportu ładunków nie tylko na zewnątrz, ale także w dobrze wentylowanych pomieszczeniach czy magazynach półotwartych.

Ponadto wózki widłowe z napędem na gaz mogą pracować właściwie bez większych przerw - nawet w 3-zmianowym systemie pracy. A wymiana butli jest na tyle łatwa, że zajmuje zaledwie parę minut i może być przeprowadzana przez operatorów wózków widłowych.

Dodatkowo, praca wózków widłowych z napędem gazowym jest bardzo cicha, co sprawia, że ich obsługa jest mało uciążliwa.

Bezpieczna eksploatacja wózka gazowego – podsumowanie

Bezpieczna, a jednocześnie ekonomiczna eksploatacja wózków widłowych to coś, na czym zależy wszystkim właścicielom tych mechanicznych urządzeń. Wózki widłowe gazowe to urządzenia idealne na długie dystanse i do pracy wielozmianowej. Ich spalanie jest niewielkie - stąd właściciele wózków z napędem Diesel często decydują się na montaż butli gazowej do maszyn w wyspecjalizowanych w tym serwisach wózków widłowych.