Jak obliczyć zużycie paliwa w wózku widłowym? Podpowiadamy

Wybierasz nowy wózek widłowy z napędem diesla do swojego przedsiębiorstwa i chcesz dowiedzieć się jak porównywalnie wygląda spalanie wózków widłowych pomiędzy różnymi kategoriami podnośników? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dowiedz się ile pali wózek widłowy

Spalanie wózka widłowego to istotna kwestia. Szczególnie jeśli w przedsiębiorstwie planuje się wykorzystywać do transportu ładunków więcej niż jeden wózek spalinowy i konieczne jest oszacowanie ile wyniosą zbiorowo koszty eksploatacji maszyn, a także zapewnienie im dostępu do odpowiedniej ilości paliwa.

Wózki widłowe spalinowe to wydajne urządzenia, które wybierane są najczęściej (podobnie jak również napędzane spalinowo- wózki widłowe terenowe) do prac na zewnątrz budynków, często do intensywnych zadań i na długie dystanse. Ich solidna konstrukcja w połączeniu z mocnym silnikiem zapewniają sprawną i szybką obsługę ładunków. Wózki spalinowe charakteryzują też zazwyczaj bardzo dobre możliwości jezdne.

Zanim jednak przejdziemy w poniższym artykule do szczegółów dotyczących tego, ile pali wózek widłowy, konieczne jest wskazanie na to, od czego właściwie zależy zużycie paliwa.

Od czego zależy spalanie wózka widłowego?

Jakie są najbardziej istotne czynniki, które mają wpływ na to, ile pali wózek widłowy? Praca wózka widłowego z napędem diesel nie zawsze wygląda tak samo - większe wózki często poddawane są intensywnej eksploatacji w miejscach takich jak tartaki, place budowy czy farmy; mniejsze z kolei przeznaczone są głównie do transportu ładunków w magazynach półotwartych lub na placach. Należy mieć na uwadze, iż rodzaj i tempo pracy, a także zastosowanie mają wpływ na spalanie. Poza tym wśród innych czynników wymienić przede wszystkim:

  • wielkość i wagę samego wózka - ponieważ zazwyczaj im większe urządzenie, tym więcej energii do napędzenia potrzebuje oraz zużywa;
  • intensywność wykonywanej pracy (w tym: ilość motogodzin + odległości, jakie musi pokonać wózek widłowy);
  • stan techniczny wózka;
  • stan nawierzchni i warunki atmosferyczne,
  • jakość paliwa,
  • a nawet - doświadczenie i umiejętności operatora wózka widłowego.

Jak widać istnieje wiele zmiennych, które mogą w istotny sposób wpłynąć na to, jak wygląda zużycie paliwa w wózku jezdniowym podnośnikowym spalinowym.

Ile wynosi spalanie dla wózków spalinowych?

Ile zatem wynosi spalanie dla wózków widłowych spalinowych oraz terenowych? Obliczyć można je biorąc pod uwagę optymalne warunki oraz udźwig wózka widłowego. Konkretne dane zależą od wymienionych powyżej czynników, jednak szacunkowo przyjmuje się, że spalanie w wózkach widłowych spalinowych wynosi około:

  • 1,5 do 3 litrów na godzinę pracy/jazdy - dla pojazdów o udźwigu od 1,5 do 3 ton;
  • 3 do 6 litrów na godzinę pracy/ jazdy - w przypadku wózków widłowych o udźwigu pomiędzy 3,5 a 10 ton;
  • 6 do 9 litrów na godzinę pracy/ jazdy - gdy wózek widłowy posiada udźwig od 10,5 do 16 ton.

A co jeśli dane szacunkowe wydają Ci się za mało konkretne? Należy wtedy przyjrzeć się konkretnym urządzeniom z napędem spalinowym (przeanalizować dane z instrukcji obsługi) lub o informacje zapytać naszych pracowników, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zastosowanie wózków z napędem diesel

Na rynku dostępne są dwa typu wózków widłowych spalinowych: te z napędem diesla oraz gazowe (z następnego artykułu dowiecie się ile pali wózek widłowy na gaz). W każdym przypadku pojazdy mają swoje specyficzne zastosowanie. I choć widlaki spalinowe wykorzystywane są przeważnie na zewnątrz a nie w zamkniętych obiektach, to warto pamiętać, iż jest to również możliwe dzięki filtrom powietrza w dobrze wentylowanych pomieszczeniach czy półotwartych magazynach i halach (choć oczywiście do pracy wewnątrz pomieszczeń przeznaczone głównie są wózki widłowe elektryczne).


Mniejsze gabarytowo widlaki spalinowe służą do transportu ładunków na paletach, składowania, odbioru i wydawania zamówień. Są to urządzenia o mniejszym udźwigu i spalaniu. Z łatwością można nimi operować nawet na niewielkiej przestrzeni.
Natomiast większe gabarytowo wózki terenowe wykorzystywane są do transportu na duże odległości bez względu na rodzaj podłoża. Czy to piasek, błoto, koleiny i nierówna nawierzchnia - wszędzie tam będą w stanie poruszać się widlaki terenowe, bo o ich mocy decyduje wydajny silnik.

Wózki widłowe i ich spalanie - podsumowanie

Spalanie wózka spalinowego zależy w dużej mierze od licznych czynników takich jak stan techniczny sprzętu, jego zaangażowanie, sposób obsługi czy warunki pracy. Szacując przewidywane koszty eksploatacyjne pojazdów, których jeszcze się nie zakupiło można jedynie posiłkować się uśrednionym spalaniem oraz informacjami pochodzącymi od sprzedawców sprzętu.

Dobry stan techniczny widlaka to mniejsze spalanie i tańsze koszty eksploatacji - pamiętaj o tym i zadbaj o stan swoich maszyn korzystając z serwisu wózków widłowych.