Kody błędów wózków widłowych Toyota - co oznaczają? Sprawdź!

Każdy posiadacz wózka widłowego marki Toyota może w przyszłości spotkać się z sytuacją, w której obsługiwany wózek widłowy nagle wskaże kod błędu. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie: jak zachować się w takiej sytuacji? Co mogą oznaczać konkretne kody błędów oraz jak je skasować.

Nawet w przypadku najlepszej jakości wózków widłowych (takich jak elektryczne i spalinowe wózki widłowe Toyota) zdarzyć się może sytuacja, w której na wyświetlaczu wózka pojawia się błąd. Absolutną podstawą jest niebagatelizowanie problemu, gdyż nierozwiązany może prowadzić do poważnej awarii. Jaki powinien być zatem tok działania, gdy operator zauważy wyświetlający się kod błędu? Czy zawsze konieczne jest serwisowanie wózka widłowego? I po co operatorom wózków wiedza dotycząca tego, co oznaczają konkretne kody błędów? Tego i wiele więcej dowiecie się przechodząc do dalszej części artykułu.

Jak postępować, gdy na wózku widłowym wyświetli się błąd?

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest to, jakie działania powinien podjąć operator wózka widłowego zaraz po tym jak zauważy wyświetlający się kod błędu. Przede wszystkim zbędna jest wszelka panika, która może wprowadzić jeszcze większe zamieszanie.

Kroki jakie powinien podjąć operator to (o ile jest to możliwe):
1. Powolna zmiana szybkości jazdy wózka widłowego.
2. Jednocześnie sprawne zjechani w najbliższe bezpieczne miejsce.
3. Zaparkowanie wózka.
4. Wyłączenie silnika.
5. Opuszczenie pojazdu.

W przypadku jeśli informacja z kodem błędu pojawi się w trakcie unoszenia ładunku, najbardziej bezpieczną opcją jest dokończenie wykonywanej czynności (jeśli paleta jest na dużej wysokości to odłożenie jej na regał, jeśli jest niżej lub będzie to wygodniejsze - odstawienie jej na podłoże), a następnie wyłączenie silnika.

Wózki widłowe – często występujące kody błędów

Istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych kodów błędów, które stosowane są przez większość producentów wózków widłowych, nie tylko dla urządzeń marki Toyota. Dzięki temu system oznaczeń jest bardziej uniwersalny i operatorom łatwiej rozpoznać co dzieje się z wózkiem widłowym.

Najczęściej występujące uniwersalne kody błędów to:

  • 45
  • 50
  • 52
  • 56
  • 99

Co oznaczają lub do czego się odnoszą?

Kod 45

Oznacza problem z unoszeniem i hydrauliką - wózek w danym momencie nie będzie reagował na żadne komendy. W tym przypadku należy sprawdzić wyłącznik awaryjny, czy był on prawidłowo ustawiony podczas uruchamiania podnośnika.

Kod 50

Ten rodzaj błędu systemowego odnosi się do hamulca postojowego.

Kod 52

Kod błędu sygnalizujący problem z dźwignią hydrauliki.

Kod 56

Informuje, że w trakcie startu wózka włączona była funkcja hydrauliczna. Z tym problemem również poradzić sobie można szybko poprzez wyzerowanie manetek hydrauliki i jazdy, wyłączenie i ponowne włączenie urządzenia.

Kod 99

Najczęściej powoduje niemożliwość przyśpieszenia czy zmiany prędkości jazdy wózkiem. Po jego wyświetleniu konieczne jest przeprowadzenie przeglądu w serwisie wózków widłowych.

Wyświetlające się błędy w wózku widłowym Toyota

kody błędów online

Istnieje również wiele kodów błędów, które stanowią źródło informacji o stanie technicznym wózków widłowych Toyota, które są indywidualne tylko i wyłącznie dla tej marki. Są to np. kody błędów:

  • Error 42 - oznacza uszkodzony czujnik lub przewody elektryczne.
  • Error 61 - sugeruje problem z systemem SAS.
  • Error 64 - problem z cewką pochyłu.
  • Error 67 - problem z wadą wyłącznika wysokości wideł.
  • Error 71 - problem z potencjometrem skrętu kół.

Należy jednak pamiętać, że kody błędów mogą różnić również w zależności od modelu czy serii widlaków.

Mogą one wyświetlać się też jako: EE1 (czyli informacja o nieprawidłowej komunikacji pomiędzy wyświetlaczem) lub A0-4 (nieprawidłowa praca wentylatora kontrolera).

Jak skasować błędy?

W części przypadków, żeby skasować wyskakujące powiadomienia o błędach wystarczy wyzerowanie manetek oraz restart urządzenia. Natomiast przy poważniejszych błędach konieczne jest podjęcie konkretnych czynności. Każda informacja o pojawiającym się błędzie powinna zostać przekazana do konserwatora lub serwisu wózków widłowych, gdzie serwisanci profesjonalnie zajmą się usunięciem błędu i przywróceniem sprzętu do idealnego stanu.

Dlaczego warto poznać znaczenie powiadomień o błędach?

Znajomość tego, co oznaczają konkretne kody błędów pozwala na lepszą i szybszą reakcję na problem. Operator może spróbować samodzielnie usunąć problem, sprawdzić konkretny element i w czytelniejszy, dokładniejszy sposób przekazać informację technikowi, który zajmie się naprawą.

Oczywiście nie sposób zapamiętać wszystkich kodów błędów dla wózków widłowych, właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie całej dokumentacji dotyczącej maszyny, w tym instrukcji obsługi.

Kody błędów w wózku widłowym Toyota

serwis wózków widłowych

Jeśli potrzebujesz pomocy w związku z pojawiającymi się kodami błędów na wyświetlaczu Twojego wózka widłowego Toyota, skontaktuj się z naszym serwisem. Szybko zbadamy przyczynę, ustalimy i wdrożymy rozwiązania, tak by komfortowo zająć się powierzonym w nasze ręce wózkiem widłowym. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: 515 827 439.