Popularne maszyny

Widły do palet - poznaj najważniejsze informacje na ich temat!

Widły do palet to chyba najbardziej charakterystyczny oraz nieodzowny (przynajmniej w przypadku transportowania palet właśnie) element wózków widłowych. W sieci krąży dużo mniej i bardziej wiarygodnych informacji na ich temat. Warto je zweryfikować, tak, aby nie dać się nabrać podczas wymiany czy zakupu.

Zacznijmy od tego czym w ogóle są widły do palet, nazywane inaczej widłami do wózków widłowych?
Widły do palet są wymiennymi elementami osprzętu do wózków jezdniowych unoszących. ich stalowa konstrukcja swoim kształtem przypomina literę “L”. Widły cechować musi dobre, solidne wykonanie oraz wysokiej jakości materiały użyte przy ich produkcji. Ich rozstaw jest regulowany, dzięki czemu mogą być na bieżąco przystosowywane do różnych typów i rozmiarów palet, o których więcej znaleźć można w artykule “Rodzaje palet - wybierz najlepsze do swojego magazynu”.
Aby jeszcze lepiej sprostać codziennym zadaniom oraz dopasowaniu do wózków unoszących różnego typu, na rynku dostępne są zróżnicowane pod względem montażu widły do palet.

W jakich urządzeniach montuje się widły do palet?

Widły do palet są uniwersalne, jednak najczęściej montuje się je, jak sama nazwa wskazuje - na wózkach widłowych spalinowych oraz elektrycznych (czołowych). Widły są także najczęstszym atrybutem wózków przegubowych. Ponadto, wykorzystuje się je również w przypadku wózków wysokiego składowania, a także (wymiennie z innymi rodzajami osprzętu) na wózkach terenowych.

Rodzaje wideł do palet

Widły do palet można dzielić na kategorię biorąc pod uwagę cztery czynniki:

 • sposób montażu;
 • długość wideł;
 • klasę karetki wideł
 • udźwig wideł.

rodzaje-widel-do-palet
1. Jak różni się sposób montażu wideł?

Prawidłowo zamontowane widły, powinny być stabilne, tak aby nie uszkodzić transportowanego ładunku. Istnieją różne sposoby montażu wideł do palet, a co za tym idzie różne typy wideł, takie jak:

 • widły standardowe (zawieszane na karetce wideł);
 • widły przykręcane;
 • widły z zaczepem;
 • widły bez zaczepów;
 • widły wysuwane.

Najbardziej popularne i najczęściej wybierane są widły standardowe. Ich łatwy i szybki montaż sprawia, że w razie potrzeb można szybko zamienić je na dowolny niezbędny inny element osprzętu do wózków widłowych lub sprawnie zamontować widły do palet innej długości.

2. Jakie długości mają widły do palet?

Widły do palet mogą różnić się między sobą zarówno pod względem długości, jak i grubości konstrukcji. Zacznijmy od parametru nadrzędnego - czyli długości wideł do palet.
Najczęściej w wózkach jezdniowych unoszących wykorzystuje się widły o długości:

 • 1000 mm,
 • 1100 mm,
 • 1200 mm,
 • 1400 mm,
 • 1600 mm.

Istnieją oczywiście zarówno krótsze, jak i dłuższe widły, jednak są one mniej popularne. W razie potrzeby, operatorzy wózków widłowych mogą posiłkować się także poprzez montaż na widłach do palet odpowiedniej długości przedłużek.
Grubość wideł jest o tyle ważna, że w przypadku zbyt dużego zużycia widły i utraty grubości, element należy koniecznie wymienić na nowy. Widły mogą mieć grubość:

 • 40 mm,
 • 50 mm,
 • 60 mm,
 • 70mm.

Zmierzenie poziomu zużycia wideł nie jest skomplikowane - w tym celu wystarczy użyć suwmiarki lub innego dostępnego przyrządu pomiarowego. Pomiaru należy dokonać na odcinku 50 mm. Warto wiedzieć, iż maksymalne dopuszczalne zużycie widły nie powinno przekraczać 10% jej oryginalnej grubości (ale nie może to być powyżej 5 mm). W praktyce oznacza to, że maksymalne zużycie zarówno w przypadku wideł o grubości 50, 60, jak i 70 mm to 5 mm.

3. Jak wyznaczyć klasę karetki wideł?

Najważniejszą czynnością podczas wyboru nowych wideł, jest wyznaczenie klasy karetki wózka. Tylko poprawnie wyznaczona klasa karetki pozwoli prawidłowo dopasować odpowiedni rodzaj wideł do palet do urządzenia.
W celu określenia klasy karetki wideł konieczne będzie dokonanie pomiarów - najlepiej na “starych widłach”, odpiętych i ułożonych na podłożu.
Najważniejsze będą 2 pomiary, określane jako H1 i H2:

 • H1 - wysokość karetki w mm;
 • H2 - wysokość karetki od podłoża, także w mm.

jak-wyznaczyc-klase-karetki-widel
Wyznaczone długości pozwalają określić klasę karetki wideł oraz typ (A lub B), co jest niezbędne podczas składania zamówienia na nowe widły do palet.
klasy-karetki


4. Jak poprawnie wyliczyć udźwig wideł?

Wiele osób nieprawidłowo zakłada, że udźwig pojedynczej widły musi być równy udźwigowi wózka widłowego. Tak jednak nie jest. Wyliczając prawidłowy udźwig wideł, należy maksymalny udźwig wózka podzielić przez 2 i tym samym uzyskuje się informację, jaki powinien być udźwig maksymalny jednej widły.
Np. jeśli maksymalny dopuszczalny udźwig wózka wynosi 6 ton, to oczywiste, że maksymalny udźwig każdej z wideł powinien wynosić - do 3 ton.
Więcej o udźwigu wózka widłowego znaleźć można w artykule: “Jak odczytywać diagram udźwigu wózka widłowego - sprawdź sam!”

Oznaczenia na widłach do palet

Gdy już wiadomo, jak dobierać widły do palet, warto wspomnieć o prawidłowych oznaczeniach tych elementów. Każda pojedyncza widła powinna posiadać wybite na swojej powierzchni najważniejsze informacje dotyczące:

 • numerów seryjnych wideł do palet;
 • daty produkcji;
 • udźwigu widły;
 • miejsca produkcji.

Oczywiście, w zależności od producenta, informacje te mogą podane być w innej kolejności, natomiast są one konieczne i widły nie posiadające tego typu informacji nie powinny zostać dopuszczone do użytkowania.

Przepisy dotyczące wideł do palet

Widły do palet zamontowane na wózku jezdniowym unoszącym, w trakcie przeglądu także podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.
Jeśli chodzi o dokumentację i certyfikaty, jakie powinny posiadać widły do palet to podstawowym dokumentem, który zawiera najwięcej informacji o tym elemencie jest Świadectwo Zgodności, dołączone do wideł po ich zakupie.
Poza tym widły do palet w zakresie wykonania powinny spełniać wymagania normy ISO 2330.

Jak ocenić stan techniczny wideł?

stan-techniczny-widel

Jak zaznaczono, widły do palet, jako elementy przynależne do wózka widłowego, także podlegają pod kontrolę UDT. Oznacza to m.in., iż ze względu na zbyt duże zużycie wideł lub ich zły stan techniczny, elementy te lub całe urządzenie, mogą zostać niedopuszczone do dalszego użytkowania.
Co można rozumieć pod pojęciem “zły stan techniczny”?

 • mechaniczne uszkodzenia wideł (odkształcenia, wygięcia oraz pęknięcia);
 • niesprawne mocowania;
 • nadmierne odchylenie powierzchni wideł w stosunku do dwóch osi;
 • powiększony kąt rozwarcia wideł (więcej niż 3% w stosunku do pierwotnej wartości);
 • a także wszelkie inne nieprawidłowości, które mogą skutkować utratą stabilności przez widły, a w efekcie - upadkiem ładunku.

Wymianą wideł do palet może zająć się konserwator lub profesjonalny serwis wózków widłowych.

Podsumowanie

Prawidłowy dobór wideł do palet jest bardzo istotny w przypadku urządzeń, które na co dzień zajmują się transportowaniem i składowaniem palet.
Należy pamiętać o tym, aby widły były dobrane odpowiednio do karetki wózka widłowego, posiadały certyfikaty i spełniały normy, a ich stan techniczny był regularnie kontrolowany.
W kolejnym artykule zaprezentujemy, jak w szybki i łatwy sposób zmienić długość wideł do palet poprzez zastosowanie przedłużek do wideł.