Temat na dziś - dyszel wózka jezdniowego bez tajemnic!

Ostatnimi czasy prezentujemy informację oraz wiedzę dotyczącą zarówno części do wózków widłowych, jak i osprzętu. Tym razem informacje zawarte w artykule odnoszą się do nieco mniejszych urządzeń transportowych - czyli paleciaków, które to wyposażone są w dyszel.

Które wózki jezdniowe podnośnikowe posiadają dyszel?

Które urządzenia zaliczamy do kategorii urządzeń posiadających dyszel?

  • wózki paletowe ręczne,
  • wózki paletowe z mechanicznym napędem podnoszenia prowadzone,
  • paleciaki z napędem elektrycznym prowadzone z masztem.

Wyjątek wśród wózków paletowych stanowią jedynie paleciaki z miejscem przeznaczonym dla operatora, gdyż one nie zostały wyposażone w ten element i sterowane są z poziomu wózka.

Żaden z wózków widłowych nie posiada dyszla, gdyż budowa tego typu urządzeń jest zupełnie inna i są one sterowane za pomocą przycisków i kontrolek znajdujących się wewnątrz kabiny.

Do czego służy dyszel?

unoszenie ładunków

Dyszel pełni bardzo istotną rolę, bez której niemożliwe byłoby poruszanie się czy obsługa wózka paletowego. Paleciak w przeciwieństwie do wózka widłowego jest niewielkim kompaktowym urządzeniem. Zarówno proces unoszenia ładunku, jak i jazdy zależny jest w jego przypadku od tego, jakie jest ułożenie dyszla. Oznacza to, iż wózki posiadające dyszel, sterowane są właśnie za jego pomocą. W przypadku paleciaków ręcznych bezpośrednio, natomiast jeśli chodzi o wózki paletowe elektryczne także za pomocą umieszczonych na dyszlu przycisków.

W wózku ręcznym każda czynność wykonywana przez wózek widłowy sygnalizowana jest przez konkretne położenie dyszla. Dla przykładu:

  • przechylenie dyszla w przód to pozycja podnoszenia ładunków,
  • dyszel w pozycji neutralnej występuje podczas jazdy,
  • natomiast gdy dyszel skierowany jest w dół, to widły paleciaka są opuszczane.

Jeśli chodzi o wózki paletowe z mechanicznym napędem podnoszenia i dyszlem warto zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. A także - o czym nie wszyscy pamiętają - uzyskać uprawnienia do obsługi wózków widłowych.

Wózki widłowe, paleciaki a uprawnienia

Każdy wózek widłowy powinien być zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego, a obsługujący go operator koniecznie musi posiadać uprawnienia na wózki widłowe. Wynika to z faktu, iż wózki widłowe należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego z mechanicznym napędem. Co zatem w przypadku wózka paletowego elektrycznego?

paleciak elektryczny z dyszlem

Paleciak elektryczny sterowany za pomocą dyszla, z uwagi na posiadany napęd mechaniczny również wymaga posiadania uprawnień przez operatora.

Więcej o tym, jak uzyskać uprawnienia i zapewnić bezpieczeństwo znajdziecie w naszych artykułach:

Czy dyszel wózka jezdniowego może ulec awarii?

Jak każdy element, tak i dyszel wózka widłowego w wyniku długotrwałej i intensywnej eksploatacji może ulec uszkodzeniu. Co w takim przypadku? Jeśli awaria zdarzyła się w trakcie obsługi palety, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenia wózka i ładunku oraz w miarę możliwości ustawienie pojazdu, tak, aby nie zagrażał on nikomu i nie powodował zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu. Bardzo istotne jest nie tylko bezpośrednie bezpieczeństwo operatora, ale także innych pracowników czy osób postronnych znajdujących się w okolicy.

Następnym krokiem będzie powiadomienie zakładowego konserwatora, przełożonego lub też bezpośrednio serwis wózków widłowych o zaistniałej awarii. Nowy dyszel do wózka zamówić można online lub zlecić jego zakup serwisantom. W obydwu przypadkach konieczna będzie wymiana elementu na nowy oraz przegląd wózka na potwierdzenie jego zdolności do pracy.

Nie tylko zużycie się elementu w przypadku intensywnej eksploatacji może prowadzić do uszkodzenia części paleciaka. Istotną rolę odgrywają także dostosowanie wagi transportowanych ładunków do udźwigu, wykorzystanie pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem czy nawet kwestia warunków panujących w miejscu pracy.

Wszystko o dyszlach

dyszel wózka paletowego

Każdy operator wózka paletowego z napędem powinien pamiętać o tym, że aby móc bezpiecznie prowadzić urządzenie konieczny jest kurs oraz uprawnienia na wózki widłowe wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. W przypadku paleciaków ręcznych wystarczy szybkie szkolenie, choć to właśnie w ich przypadku kwestia zaznajomienia się z położeniem dyszla jest najważniejsza.

Dyszel sam w sobie jest dla wielu urządzeń niezbędnym elementem, który odpowiedzialny jest za możliwość przemieszczania się oraz podnoszenia i opuszczania ładunków na widłach.