Opony do wózków widłowych - najbardziej znane rodzaje

Na naszym blogu regularnie prezentujemy treści dotyczące zarówno samych wózków widłowych, jak i elementów osprzętu czy części do urządzeń. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej oponom do wózków widłowych.


Oponowy do wózków widłowych nie są identyczne z oponami samochodowymi. Choć istnieją specyficzne rodzaje, które charakteryzuje spore podobieństwo do ogumienia samochodowego.

Jak dzielą się opony do wózków widłowych?

W wózkach jezdniowych podnośnikowych wyróżnić można dwie kategorie opon: pneumatyczne oraz elastyczne. Odróżnia je budowa, cena a także w niektórych przypadkach zastosowanie. Ponieważ wielu użytkowników wózków widłowych ma problem z tym, które opony lepiej wybrać - poniżej zaprezentujemy różnice w budowie obydwu typów, a także proste wskazówki w jaki sposób dobrać opony do wózków widłowych.

Opony pneumatyczne

Pierwszym omawianym typem opon są opony pneumatyczne, określane inaczej mianem opon dętkowych. Są one pompowane powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Podobnie jak opony samochodowe nadają się one do szybkiego montażu.

Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra amortyzacja, która umożliwia sprawne i bezproblemowe poruszanie się po różnego typu nawierzchniach (także tych wyboistych).

Wśród opon pneumatycznych wyróżnić można jeszcze dwie podkategorie: opony radialne oraz diagonalne. W przypadku tych pierwszych ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu dętki i ochraniacza, z kolei w drugie zamiast tych elementów posiadają jedynie kołnierz uszczelniający).

Opony pneumatyczne radialne charakteryzuje większa trwałość i dłuższa żywotność. To właśnie one zbliżone są najbardziej do typowych opon zakładanych do samochodów.

Opony elastyczne

opony pełne


Drugi rodzaj opon do wózków widłowych to kompletnie inny typ budowy. Opony pełne - inaczej elastyczne. Jak wskazuje sama ich nazwa - są one w całości wypełnione, przez co znacznie bardziej trwałe. Dzięki swojej wytrzymałości zapewniają wysoki komfort pracy, który przekłada się na doskonałe wyniki.


Opony elastyczne dzieli się na dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe (superelastyczne). Opona trójwarstwowa, choć cenowo jest najdroższa, to jest również najbardziej trwała spośród wszystkich wersji ogumienia dla widlaków.

Które opony wybrać do wózka widłowego?


Przy wyborze ogumienia najbardziej istotną rolę odgrywają dwa aspekty:

  • rodzaj wózka widłowego,
  • warunki jezdniowe z jakimi będzie musiał się zmierzyć.

Typ wózka a opony

Aby zapewnić wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo bardzo ważne jest dobranie prawidłowych opon do wózków widłowych. W przypadku wózków widłowych elektrycznych i spalinowych mogą to być zarówno opony pneumatyczne, jak i elastyczne. Wózki widłowe terenowe zazwyczaj wyposaża się w opony dętkowe. Z kolei ten typ ogumienia jest całkowicie zabroniony w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania.

Rodzaje opon zamontowane w pojazdach mają niebagatelny wpływ na to, w jakich warunkach będę sobie radziły widlaki. Lepsza amortyzacja, jaką zapewniają opony pneumatyczne może być skuteczna w jeździe po terenie przyzakładowym, natomiast nie jest to jedyne rozwiązanie. Szczególnie jeśli chodzi o warunki panujące zimą.

Opony do wózków widłowych na śnieg i lód

Właściwe przygotowanie pojazdów do poruszania się na zewnątrz w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych, szczególnie jesienią i zimą, jest bardzo istotne. Opony do wózków widłowych także powinny być zabezpieczone w odpowiedni sposób, co najbardziej istotne jest na oblodzonej zimą powierzchni.

W jaki sposób zabezpieczyć opony? Wszystko zależy od ich rodzaju. W przypadku opon dętkowych najlepszym rozwiązaniem jest założenie na nie łańcuchów śnieżnych. Minusem jest konieczność ściągania ich za każdym razem, gdy wózek widłowy ma ponownie wjechać do magazynu/budynku, co może zajmować sporo czasu i być pracochłonne.

opony w łańcuchach

Zupełnie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o opony pełne. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest montaż kolców, które zapewniają stabilne poruszanie się urządzeń zarówno po śliskiej nawierzchni, jak i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń.

Ile kosztują opony do wózków widłowych?

Ceny opon do wózków widłowych są bardzo zróżnicowane i wahają się od około 200 zł do nawet 800 zł za jedną oponę. Skąd tak duży rozrzut? Wynika on przede wszystkim z tego o jakim typie opon do wózków widłowych mowa i jaki jest producent.

Najtańsze zdecydowanie są opony diagonalne, z kolei największy koszt zakupu charakteryzuje opony pełne (przede wszystkim opony superelastyczne), które odznaczają się najlepszą żywotnością.

Opony pełne i dętkowe - podsumowanie

Opony pompowane, opony superelastyczne czy opony diagonalne - które posiadają niskie opory toczenia? Które są najbardziej wytrzymałe? A które będą stanowić najlepsze ogumienie dla konkretnego typu wózka widłowego? Potrzebujesz pomocy przy wyborze opon lub nie wiesz w którym sklepie internetowym je zamówić? Skontaktuj się z naszym Serwisem Wózków Widłowych. Doświadczeni profesjonaliści pomogą zarówno w wyborze opon, jak i podczas awarii dotyczących układu hydraulicznego, akumulatora czy karetki wideł.