Wózki podnośnikowe ręczne i elektryczne - jak o nie dbać?

Konserwacja wózków podnośnikowych to coś, o co warto zadbać w firmie. Istnieje kilka prostych czynności, niezależnych od pory roku, które można wykonać samodzielnie, zabezpieczając pojazdy przed awariami czy usterkami. Wózki podnośnikowe są proste w obsłudze oraz konserwacji, przez co są chętnie i często wybierane do transportu poziomego.


Wózki podnośnikowe, czyli popularne paleciaki ręczne oraz wózki paletowe elektryczne to urządzenia, które często odpowiadają za transport ładunków na niewielkie odległości. W poprzednim artykule : "Naprawa paleciaków - podstawowe czynności, które możesz zrobić sam" przedstawiliśmy procedury, które należy wdrożyć po awarii wózka podnośnikowego oraz potencjalne przyczyny usterek.


Dziś skupimy się bardziej nad tym, jak zapobiegać powstawaniu niechcianych awarii, czyli jak zadbać o prawidłowy stan wózków podnośnikowych ręcznych i elektrycznych. Mamy nadzieję, że zaprezentowane w artykule dobre rady oraz wskazówki pomogą utrzymać pojazdy w idealnym stanie przez jak najdłuższy czas.

1.Korzystaj z urządzenia zgodnie z przeznaczeniem

Pomimo, iż dla wielu osób będzie się to wydawać oczywiste. Podstawową zasadą, która pozwala zabezpieczyć stan techniczny wózków podnośnikowych i na długo zachować ich dobrą formę, jest po prostu korzystanie ze sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Przeciążanie wózków, samodzielne wprowadzanie modyfikacji w ich konstrukcji, czy wykorzystywanie w celach innych niż te opisane w instrukcji obsługi, może skutkować uszkodzeniem sprzętu. Zatem, co bardzo istotne - z instrukcją obsługi należy się z nią zapoznać przed przystąpieniem do obsługi urządzenia.

Jedną z podstawowych zasad pracy na wózkach podnośnikowych jest zakaz wykorzystywania ich na pochyłych nawierzchniach, z których mogłyby po prostu zsunąć się.

2.Dbaj o odpowiednie nasmarowanie wózka podnośnikowego

Nieustanna praca i przewożenie ładunków mogą sprawiać, iż części wózka widłowego zaczynają się zużywać poprzez ścieranie. Może to być bardzo uciążliwe i prowadzić w długofalowym efekcie do konieczności wymiany części paleciaka.

Chcąc uniknąć nadmiernego i przedwczesnego zużycia elementów, należy dbać o regularne smarowanie wózka podnośnikowego. Co ile powinno się ono odbywać? Z pewnością po każdym czyszczeniu wózka paletowego i/lub co miesiąc, jeśli pojazd jest rzadziej czyszczony.
Największą uwagę należy zwrócić na:

  • koła,
  • osie,
  • smarowniczki.

To te elementy zapewniają płynny ruch wózkom podnośnikowym, dlatego ważne jest dostarczanie im niezbędnej ilości smaru, dla prawidłowego funkcjonowania.

ręczny wózek podnosnikowy w trakcie pracy

3.Regularnie uzupełniaj olej do paleciaka

Kwestia właściwie dobranego oleju do paleciaka jest bardzo istotna. Zbyt rzadki płyn może za szybko wyciekać, natomiast zbyt gęsty - nie docierać do wszystkich elementów. W obydwu przypadkach wózek podnośnikowy narażony jest na powstanie awarii. Jak tego uniknąć?

Po pierwsze należy zawsze dobierać olej hydrauliczny do wózków podnośnikowych zgodnie z zaleceniami producenta. A jeśli nie zostały one sprecyzowane, to bardziej gęste oleje stosować latem, natomiast rzadsze zimą.

Po drugie - należy regularnie sprawdzać poziom oleju hydraulicznego w wózku podnośnikowym minimum co 6 miesięcy, a uzupełniać go lub wymieniać co 12 miesięcy (o ile podczas poprzedniego sprawdzania nie było takiej konieczności).

Jak uzupełnić olej hydrauliczny w wózku podnośnikowym?

Proces wymiany oleju w wózku paletowym nie jest trudny, o ile stosuje się do kolejnych zaleceń:
a) Należy opuścić widły i obrócić wózek paletowy na bok.
b) Następnie umieścić korek spustowy siłownika hydraulicznego na górze.
c) Kolejnym krokiem jest wykręcenie śruby blokującej.
d) Olej hydrauliczny należy uzupełnić do pełna - czyli do poziomu dolnej części otworu wlewowego.
e) Po uzupełnieniu płynu, należy wkręcić śrubę blokującą i ustawić wózek podnośnikowy w pozycji pionowej.
Cała procedura wymaga nieco siły fizycznej, ale trwa ona zaledwie kilka chwil.

4.Sprawdzaj ustawienia łańcucha

To, czy łańcuch wózka podnośnikowego znajduje się w prawidłowej pozycji potwierdza brak opadania zaworu opuszczania. Poprawne ustawienie łańcucha jest bardzo istotne i należy regularnie sprawdzać jego dokładne położenie.
Jeśli z kolei zawór opuszczania opada, należy bezzwłocznie podłączyć ponownie łańcuch do dźwigni.

5.Nadzoruj stan techniczny kół

pracownik sprawdza koła do wózka podnośnikowego

Łatwa i przejrzysta konstrukcja wózków podnośnikowych, tym bardziej skłania do większego zwracania uwagi na drobne szczegóły oraz dosłownie każdy element budowy pojazdu. W tym, m.in. odpowiedzialne za bezpieczne poruszanie się - koła paleciaków.

Podobnie jak inne elementy, tak i koła z czasem mogą ulegać starciu. Należy je wtedy koniecznie wymienić na nowe, co umożliwi dalsze poruszanie się pojazdem. Niestety, każdego dnia koła dodatkowo narażone są na szereg urazów mechanicznych. Dlatego też warto kontrolować ich stan techniczny, a także usuwać na bieżąco zanieczyszczenia. Duże nagromadzenie brudu na kołach może zamaskować poważniejszy problem - taki jak wybrzuszenie, rozwarstwienie czy pęknięcie koła.

6.W sytuacji kryzysowej poproś o pomoc ekspertów

Natomiast jeśli uważasz, że wózek podnośnikowy wymaga naprawy, czy wymiany części możesz skontaktować się z serwisem wózków, gdzie wykwalifikowani specjaliści ocenią jego dalszą przydatność do użytkowania i podejmą się koniecznych napraw. Pamiętaj, że wykorzystanie niesprawnego sprzętu wiąże się z ryzykiem uszkodzenia przewożonych ładunków.

Podsumowanie

wózki podnośnikowe elektryczne

Ręczne podnośnikowe wózki oraz wózki podnośnikowe elektryczne to niewielkie urządzenia, które sprawnie radzą sobie z transportem poziomym ładunków na mniejsze i większe odległości. Dla ich prawidłowego wykorzystania ważne jest zadbanie o sprawność ich części oraz prawidłowa, regularna konserwacja. Dzięki niej są w stanie zapewnić bezpieczna obsługę ładunków oraz wydajny przebieg prac magazynowych.