Naprawa paleciaków - podstawowe czynności, które możesz zrobić sam

Paleciaki to proste technologicznie i łatwe w obsłudze urządzenia. Pomimo, iż nie należą do kategorii wózków podlegających pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego, warto kompleksowo dbać o ich konserwację, tak aby cieszyły się jak najdłuższą żywotnością. Co w przypadku, gdy jednak nastąpi nieunikniona awaria? Bardzo ważna jest szybka reakcja i prawidłowa naprawa paleciaków.

W poprzednim artykule zaprezentowaliśmy bliżej charakterystykę paleciaków ręcznych, odpowiadając również na nurtujące wiele osób pytania - gdzie i kiedy wózki paletowe są w stanie zastąpić widlaki z napędem.
W dzisiejszym tekście przyjrzymy się z kolei bliżej temu, co dzieje się, gdy urządzenia te wymagają naprawy. Czy są zadania, które można wykonać samodzielnie? Jeśli tak, to jak to zrobić? Gdzie oddać wózek paletowy do naprawy? Czy istnieją serwisy wyłącznie dla paleciaków? Na te i wiele więcej pytań, odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszamy!

Jak postępować w przypadku awarii paleciaka?

Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek awarii wózków jezdniowych unoszących (czy to wózków elektrycznych, czy wózków widłowych spalinowych lub wysokiego składowania) najważniejszy jest czas reakcji.
Jeśli urządzenie nie pracuje właściwie (nie unosi/ma problemy z jazdą/ ma widoczne uszkodzenia mechaniczne), należy zrezygnować z dalszej pracy i zbadać przyczynę awarii. Na początek warto sprawdzić wszystkie podstawowe, często występujące potencjalne przyczyny i znaleźć źródło usterki.
Następnie - przygotować się do usunięcia awarii (o ile jest prosta) - przykłady jak radzić sobie z potencjalnymi problemami opisaliśmy poniżej, lub, gdy awaria jest bardziej złożona - należy zgłosić się do specjalistów.
W żadnym wypadku nie zaleca się obsługi uszkodzonego wózka paletowego, gdyż praca na niesprawnym sprzęcie, może jedynie pogłębić usterkę!
Naprawa paleciaków - jak postępować w przypadku awarii


Samodzielna konserwacja i naprawa paleciaków

Na początek warto wspomnieć o tym, co każdy operator/ właściciel wózka paletowego może wykonać sam, w przypadku drobnej awarii czy usterki. O ile tylko są to proste i nieskomplikowane czynności, najlepszym rozwiązaniem będzie zatroszczenie się o nie (w miarę możliwości) samodzielnie. Pozwoli to dodatkowo zaoszczędzić kilka złotych. Warto jednak pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i nie podejmować się skomplikowanych technicznie działań, bez posiadania stosownej wiedzy na ten temat. Tego typu działanie może jedynie pogorszyć sprawę i przyczynić się do bardziej rozległej awarii.

Jak dokonać samodzielnie naprawy paleciaka?

Wszystko zależy od tego, który element wymaga poprawy. Poniżej zaprezentujemy kilka przykładów usterek, które można próbować usuwać samodzielnie:

1.Widły paleciaka nie unoszą się
Powodów usterki może być naprawdę wiele. Warto jednak na własną rękę sprawdzić te, które są najłatwiejsze do usunięcia. Przede wszystkim - sprawdź, czy ładunek nie jest zbyt ciężki i nie przekracza udźwigu paleciaka. Choć wydaje się to banalne - jest to częsta przyczyna kłopotów z unoszeniem.
Przeciążony wózek paletowy ręczny

Warto zbadać również poziom oleju w siłowniku. Zbyt mała ilość oleju - także może być źródłem problemu. Na szczęście tego typu usterkę łatwo naprawić - po prostu uzupełniając poziom oleju. Koniecznie należy pamiętać przy tym, aby robić to wyłącznie w momencie, gdy widły są opuszczone.

2.Widły unoszą się/opuszczają bardzo wolne
Jeśli podnoszenie lub opuszczanie ładunków na widłach odbywa się zbyt wolno, za to również odpowiedzialny jest siłownik. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być:

  • zanieczyszczenie zaworu przeciążenia - wystarczy dokładnie go wyczyścić;
  • zbyt gęsty olej - szczególnie, gdy panuje niska temperatura, ważne jest, aby dostosować odpowiednio gęstość oleju do warunków w oparciu o zalecenia producenta zawarte w instrukcji.
  • uszkodzenie fizyczne - w tym przypadku konieczna będzie wymiana elementu.

3.Olej wycieka
Po pierwsze należy sprawdzić, czy zastosowany olej nie jest zbyt rzadki (zimą stosuje się rzadsze oleje, jednak gdy temperatura wzrasta, powinna wzrosnąć także gęstość oleju).
Jeśli to nie sam olej jest przyczyną problemu z wyciekiem, w następnej kolejności konieczne jest zwrócenie uwagi na uszczelki. A jeśli to one są winne - także ich wymiana.

Serwisowanie paleciaka

Serwisowanie i naprawa paleciaków

Jeśli usterka jest zbyt skomplikowana i nie da się usunąć jej samodzielnie, warto naprawę paleciaków powierzyć specjalistom. Serwisy wózków oferują często również możliwość wynajmu sprzętu zastępczego, przez co nie trzeba rezygnować z zaplanowanych prac i wszystkie zadania wykonywane są zgodnie z przewidzianym harmonogramem.
Jakie są najbardziej popularne usterki, z którymi warto zgłosić się do serwisu:

  • naprawa oraz regulacja dźwigi wózka paletowego;
  • naprawa elementów układu hydraulicznego;
  • prostowanie/wymiana wideł;
  • wymiana/regeneracja kół oraz rolek;
  • czy ogólna konserwacja urządzenia.

Serwisy odpowiadają często również za zakup oraz wymianę części zamiennych do paleciaków, dzięki czemu działają kompleksowo, zamawiając od producentów wysokiej jakości dedykowane elementy, a następnie montując je w wózkach.

Podsumowanie

Wózki paletowe są prostymi i mało skomplikowanymi urządzeniami. Jednak, aby jak najdłużej zachować ich dobry stan techniczny i długą żywotność należy skutecznie dbać o ich regularną konserwację. W przypadku awarii wózka paletowego, konieczne jest znalezienie źródła problemu i jak najszybsza naprawa paleciaka. Można dokonać jej samodzielnie lub korzystając z pomocy wykwalifikowanych, profesjonalnych serwisów wózków widłowych.