Czym tak naprawdę są przedłużki do wideł? Sprawdź!

Czy wiesz, że jeśli potrzebujesz tymczasowo dłuższych wideł w wózku widłowym, wcale nie musisz wymieniać ich na nowe? Pomogą Ci w tym przedłużki do wideł. Sprawdź, czym są, jak prawidłowo dobrać długość przedłużki do widły i jaki powinny mieć udźwig. Zapraszamy do lektury!

W poprzednim artykule Widły do palet - poznaj najważniejsze informacje na ich temat! zaprezentowano sposoby na to, jak poprawnie wyznaczyć klasę karetki wideł, typ wideł oraz ich udźwig. A także jak w szybki sposób ocenić stan techniczny tych elementów, koncentrując się na najważniejszych aspektach.
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy fakty oraz rady dotyczące akcesoriów, które wiele wspólnego mają z widłami do wózków widłowych - czyli przedłużek do wideł.

Do czego służą przedłużki do wideł?

Dla jednych odpowiedź na to pytanie wyda się oczywista. Dla innych nieco mniej. Choć z pozoru już sama nazwa elementu określanego mianem przedłużki do wideł sugeruje sposób jego wykorzystania, niektórzy przypisują tym akcesoriom mylnie zupełnie inną funkcję. W ramach sprostowania ostrzegamy - przedłużki do wideł nigdy nie mogą być stosowane jako element “maskujący” czy wspomagający uszkodzone widły. Przedłużki do wideł nie mogą być montowane na elementach,  które z uwagi na zły stan techniczny lub poziom zużycia, nie nadają się już do eksploatacji.
Przedłużki do wideł stanowią pewien rodzaj nakładek, montowanych tylko i wyłącznie w celu chwilowego, tymczasowego zwiększenia powierzchni roboczej. Dzięki ich wykorzystaniu można w szybki sposób przedłużyć powierzchnię zbyt krótkich wideł, bez konieczności zakupu i wymiany ich na dłuższe.
Przedłużki można montować na widłach większości wózków jezdniowych unoszących, w tym na: czołowych wózkach widłowych elektrycznych i spalinowych czy wózkach wysokiego składowania.

do-czego-sluza-przedluzki-do-widel


O czym należy pamiętać montując przedłużki do wideł?

Przed montażem przedłużek na widłach należy pamiętać o wielu wytycznych. Przede wszystkim istotne są:
- wybór typu budowy nakładki;
- prawidłowy dobór długości i szerokości przedłużki;
- prawidłowe określenie udźwigu maksymalnego, jaki powinny posiadać przedłużki do wideł.
Powyższe zagadnienie omówimy w dalszej części artykułu. Należy jednak zaznaczyć, iż podczas wyboru nakładek na widły (jak inaczej określa się przedłużki) bardzo ważne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na jakość wykonania elementów oraz ich dopuszczenie do sprzedaży w Unii Europejskiej (potwierdzone spełnieniem obowiązujących norm ISO2330).
Przedłużki do wideł powinny posiadać na swojej powierzchni konkretne, czytelne oznaczenia, wybite w dobrze widocznym miejscu. Są to m.in.:

 • znak CE;
 • logo producenta;
 • rok produkcji;
 • numer fabryczny.

Co istotne, informacje widniejące na każdej przedłużce powinny być zgodne z jej dokumentacją (otrzymywaną w trakcie zakupu) - konkretnie mowa tu o, podobnym jak w przypadku wideł do wózków, Świadectwie Zgodności.

Rodzaje przedłużek do wideł

Istnieją dwa główne, podstawowe rodzaje przedłużek, które montuje się na widłach wózków widłowych. Wyróżnia się je na podstawie specyfiki budowy przedłużki.
Pierwszy rodzaj przedłużki wykonany jest z profilu otwartego. Co oznacza, że nakładany na widły element od spodu jest niezabudowany, pusty. Puste przedłużki są mniej wytrzymałe i stabilne, ale cechuje je atrakcyjna cena i niewielka waga.
Drugi typ to przedłużki z profilu zamkniętego, czyli zabudowane. Nazywane inaczej “pełnymi”. Są trwałe i wytrzymałe. Ich niewątpliwym atutem jest to, że są odporne na odkształcenia. Jednak nieco droższe od przedłużek z profilu otwartego.

rodzaje-przedluzek-do-widel

Długość przedłużek do wideł

Na rynku istnieje znaleźć można przedłużki do wideł o różnej długości. Przed zakupem należy jednak pamiętać, iż podstawą podczas wyboru długości nakładek za każdym razem jest długość zamontowanych na wózku wideł. To na jej podstawie oblicza się maksymalną, dopuszczalną długość przedłużek do wideł.
Zaleca się, aby w przypadku stosowania przedłużek do wideł, długość całkowita widły, która stanowi podstawę przedłużki równała się minimum 60% długości przedłużki.
W praktyce oznacza to, że maksymalna długość przedłużki dla wideł:

 • 1100mm to 1850mm;
 • 1200mm to 2000mm;
 • 1400mm to 2350mm;
 • 1600mm to 3000mm.

Oczywiście, w każdym przypadku można wybrać nieco krótsze przedłużki, tak aby długość widły stanowiła ponad 60% podstawy dla nakładki. Ma to szczególny wpływ na stateczność wózka oraz bezpieczeństwo transportowanego ładunku.

Szerokość przedłużek

W przypadku szerokości przedłużek do wideł, nie ma aż tak jasno i sztywno określonych wytycznych, jak te dotyczące długości nakładek. Warto jednak wiedzieć, iż nieprawidłowo dobrana  szerokość przedłużki może sprawić, że:

 • nie uda się nałożyć w ogóle przedłużki na widłę;
 • przedłużka będzie się zsuwać;
 • nakładka nie będzie stabilna; będzie to groziło ryzykiem upadku przewożonego ładunku.

Zaleca się, aby dla bezpieczeństwa, stabilności oraz ułatwienia zamocowania nakładki była ona maksymalnie o 1 do 2 centymetrów szersza niż widła, na której będzie mocowana.

szerokosc-przedluzek-do-widel


Maksymalny udźwig przedłużek do wideł

Maksymalny udźwig przedłużek dobieranych do wideł powinien być różny udźwigowi wideł. W tym miejscu warto nadmienić, że transportując ładunki należy uwzględnić przy udźwigu całkowitym dodatkową wagę nakładek na widły, o którą zmniejsza się wartość dopuszczalnego udźwigu pojazdu.
Udźwig przedłużek w dużej mierze zależy od ich budowy,:

 • jakości i grubości użytych do produkcji materiałów;
 • jakości i wytrzymałości spawów;
 • a także jakości mocowania na widły.

Im solidniejsza nakładka, tym spodziewać się można iż większy będzie jej udźwig. Ostatecznie jednak, wszystkie parametry należy sprawdzić w dokumentacji.

Podsumowanie

podsumowanie

Przedłużki do wideł to bardzo przydatne i ułatwiające pracę akcesoria. Ważne jednak, aby podczas ich wyboru prawidłowo dobrać zarówno długość, jak i szerokość przedłużki. Umożliwi to bezpieczną i sprawną obsługę ładunków, a także szybki montaż.
Przedłużki do wideł można montować samodzielnie, jeśli jednak macie z tym jakikolwiek problem - wystarczy skorzystać z rad i pomocy fachowców z naszego Serwisu Wózków Widłowych.