To musisz wiedzieć - podstawowe zasady bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym

Jazda wózkiem jezdniowym wymaga nie tylko uzyskania stosownych uprawnień ale także przygotowania praktycznego oraz przede wszystkim umiejętności wykorzystania, zdobytej w trakcie trwania kursu, wiedzy. Tylko połączenie wszystkich tych czynników, poparte zdroworozsądkowym podejściem i przestrzeganiem podstawowych zasad bezpieczeństwa gwarantuje poprawną i bezwypadkową obsługę urządzeń wykorzystywanych na co dzień. 

Bezpieczna jazda wózkiem widłowym zaczyna się na długo przed tym, gdy operator uruchomi silnik pojazdu. Mając na myśli “jazdę”, mowa także o wszelkich czynnościach przygotowujących do poruszania się i obsługi wózka. Mają one niezaprzeczalny wpływ na bezpieczną i wydajną pracę pojazdu, zagwarantowanie pewnego transportu ładunków oraz spokojnej pracy operatora.
W poniższym artykule zaprezentujemy:
- listę czynności, jakie powinien wykonać każdy operator wózka widłowego przed rozpoczęciem jazdy wózkiem widłowym;
- zasady bezpiecznego i sprawnego poruszania się wózkiem widłowym;
- miejsca, gdzie nauczyć można się jazdy wózkiem;
- obowiązujące przepisy dotyczące prędkości maksymalnych jakie może rozwijać wózek jezdniowy w określonych sytuacjach;
a także odpowiedź na pytanie, czy widlakiem można poruszać się po drodze publicznej.


Czynności, jakie należy wykonać przed przystąpieniem do jazdy wózkiem widłowym

Istnieje cały szereg zaleceń, co do działań, które powinno wykonywać się przed rozpoczęciem obsługi wózka. Większość z nich dotyczy przeprowadzenia kontroli stanu pojazdu i oględzin, które pozwolą ocenić sprawność pojazdu oraz jego gotowość do pracy.
Osoba obsługująca widlaka powinna sprawdzić:
1. występowanie ewentualnych wycieków czy mechanicznych uszkodzeń w pojeździe (dotyczy to także uszkodzeń masztu, wideł oraz karetki) . Wszystkie tego typu awarie powinny zostać niezwłocznie zgłoszone do konserwatora wózków widłowych lub serwisu;
2. poziom płynu chłodniczego, oleju silnikowego, płynu hamulcowego i pozostałych płynów - w przypadku, jeśli ich poziomy znajdują się poniżej minimum, należy bezzwłocznie je uzupełnić, aby zapobiec uszkodzeniu silnika podczas pracy;
3. poziom paliwa w wózkach widłowych spalinowych/ naładowanie baterii w wózkach widłowych elektrycznych - optymalnie jeśli będzie to ilość wystarczajaca na cały dzień pracy.
4. działanie pedałów hamulca i sprzęgła oraz hamulca ręcznego;
5. dźwigni zmiany biegów - warto sprawdzić czy nie występują luzy i czy dźwignia działa płynnie;
6. kierunkowskazy oraz oświetlenie i sygnały dźwiękowe;
7. ułożenie fotela, które będzie miało wpływ na wygodę obsługującego wózek w trakcie trwania pracy.
Pozornie może się wydawać, iż przystąpienie do obsługi wózka widłowego jest czynnością bardzo czasochłonną i wymaga wiele wysiłku. Natomiast, każdy wprawny operator jest w stanie sprawdzić stan pojazdu szybko i sprawnie.
Po przygotowaniu pojazdu do jazdy i zapięciu pasów, można przystąpić już do uruchomienia silnika.

Jak bezpiecznie poruszać się wózkiem jezdniowym?

Zasady bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym

Podstawę bezpiecznego poruszania się każdym pojazdem stanowi głównie zdrowy rozsądek ale także znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto wspomnieć tu przede wszystkim o: jeździe wózków widłowych na co dzień, ruszaniu na wzniesieniach oraz właściwym obciążeniu pojazdu.
1. Poruszając się widlakiem, należy pamiętać przede wszystkim o umieszczeniu wideł w prawidłowej pozycji transportowej (ok 10-20cm nad ziemią) i odchyleniu masztu pojazdu do tyłu. Kategorycznie zabrania się poruszania wózkiem, który ma uniesione widły, bez względu na to czy dotyczy to jazdy z czy bez ładunku.
2. Innym ważnym elementem, który często pojawia się w trakcie obsługi wózka widłowego jest czynność ruszania widlakiem na pochyłościach. Aby wykonać ten manewr poprawnie, należy nacisnąć pedał hamulca roboczego, odblokować hamulec postojowy, a następnie miarowo dociskając właściwy pedał akceleratora powoli zwalniać hamulec roboczy. W przypadku poruszania się pojazdu po pochyłym terenie, zaleca się unikania zatrzymywania, załadowywania oraz ruszania wózków jezdniowych na pochyłościach. Jest to niebezpieczne ze względu na zmianę środka ciężkości załadowanego wózka.
3. W celu bezpiecznego i sprawnego poruszania się wózkiem, należy zadbać o to, aby był on wykorzystywany tylko i wyłącznie zgodnie z wytycznymi producenta. Widlaki nie powinny transportować ładunków o masie większej niż ich udźwig maksymalny. Stanowczo zabronione jest także wykorzystywanie tych pojazdów do przewożenia ludzi (na elementach karetki, czy widłach).
4. Należy bezwzględnie zadbać o to, by środek ciężkości transportowanego towaru znajdował się na środku palety, co zapobiegnie ewentualnemu przemieszczaniu się ładunku na palecie czy niebezpiecznym przechyłom wózka.
5. Równie ważne jest to, by operator cały czas podczas jazdy wózkiem widłowym trzymał mocno kierownicę i absolutnie nie opuszczał pojazdu przed całkowitym wyłączeniem silnika.
Równie ważne, co wyżej wymienione wskazówki, jest posiadanie przez osobę obsługującą pojazd, stosownych uprawnień.

Jazda wózkiem widłowym w praktyce

W celu poruszania się wózkiem jezdniowym należy ukończyć kurs na wózki widłowe oraz zdać państwowy egzamin, który pozwala na uzyskanie uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego. Jazda wózkiem widłowym bez tych uprawnień może wiązać się nawet z karą grzywny, dlatego warto o nie zadbać.
Na popularnych i często organizowanych szkoleniach można nauczyć się jazdy wózkiem widłowym w praktyce, często w prawdziwych magazynach czy halach. Tylko i wyłącznie praktyka i doskonalenie techniki, umożliwi przyszłemu operatorowi sprawną i wydajną obsługę wózków widłowych.
Chcesz wiedzieć więcej o kursach na widlaki?
Zapraszamy do lektury: Kurs na wózki widłowe - nasze rady pomogą Ci go zdać!

Ograniczenia prędkości dla wózków jezdniowych

Ograniczenia prędkości dla wózków

Nie każdy wie o tym, że wózki jezdniowe także posiadają wytyczne co do ograniczenia prędkości. Powinno się ich przestrzegać na terenach zakładowych i przyzakładowych w celu zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa wszystkich pracowników (także, a może przede wszystkim, tych, którzy poruszają się pieszo).
Prędkość jazdy wózka widłowego powinna być dostosowana przede wszystkim do warunków panujących w otoczeniu, natomiast według wytycznych dopuszczalne jest poruszanie się wózkiem jezdniowym:
- 18 km/h na prostych odcinkach drogi;
- 12km/h na terenach przyzakładowych, w pobliżu budynków i hal produkcyjnych;
- 6 km/ h na terenie hal produkcyjnych;
- 3 km/h w miejscach, gdzie ludzie poruszają się pieszo lub gdzie jest ograniczona widoczność.
Warto jednak pamiętać, iż zdecydowanie najważniejszy w każdej sytuacji jest zdrowy osąd sytuacji oraz przystosowanie prędkości do konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się wózek oraz operator z ładunkiem.

Czy jazda wózkiem po drodze publicznej jest dozwolona?

Zdarzają się sytuacje, w których wózek jezdniowy zmuszony jest do pokonania odcinka drogi publicznej - czy to w celu przejazdu do zakładu znajdującego się obok, czy rozładunku ciężarówki itp. Co w takiej sytuacji? Czy jazda wózkiem widłowym po drodze publicznej jest dozwolona?
Odpowiedź na to pytanie, brzmi - tak.O ile tylko pojazd spełnia wszystkie warunki techniczne, które pozwalają mu uczestniczyć w ruchu drogowym. Warunkami tymi są m.in.: sprawnie działające kierunkowskazy, światła oraz klakson. Ponadto, wózek powinien, na czas, przejazdu, mieć zdjęte widły, tak aby nie stwarzać zagrożenia oraz poruszać się poboczem.


Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie operator wózka widłowego wyjeżdżając na drogę publiczną?

Jazda wózkiem widłowym po drodze publicznej wymaga od operatora wózka posiadania dokumentów takich jak:
- prawo jazdy kategorii B lub T;
- dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu przez UDT;
- potwierdzenie opłaconej składki OC;
- dokument poświadczający posiadanie uprawnień na prowadzenie wózków jezdniowych.
Bardzo ważne jest, aby wózek jezdniowy wyjeżdżający na drogę publiczną nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podsumowanie

Zarówno operatorzy, jak i zatrudniający ich przedsiębiorcy, powinni znać podstawowe zasady bezpiecznej jazdy wózkiem widłowym, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu pracy w firmie. Zastosowanie się i przestrzeganie powszechnie przyjętych zasad pozwala na uniknięcie stresujących sytuacji oraz sprawi, że codzienna praca będzie wydajna i pozbawiona zbędnych zagrożeń.