Kurs na wózki widłowe - nasze rady pomogą Ci go zdać!

W poprzednim artykule omawialiśmy różne typy uprawnień na wózki widłowe, aby jednak je zdobyć, niezbędne jest zdanie egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego. Natomiast pozytywny wynik egzaminu motywowany jest zaliczeniem kursu na wózki widłowe. Jeśli dopiero planujesz zapisać się na ten kurs i jesteś pełen obaw, mamy dla Ciebie zbiór porad, które pomogą Ci go zdać!

Jak już wiesz, uprawnienia na wózki widłowe dzielą się na dwa rodzaje: zakładowe (do których nie potrzebujesz egzaminu ani kursu na wózki widłowe, ale obowiązują tylko na terenie zakładu pracy, który je wydał) oraz bezterminowe - obowiązujące w całej Polsce, niezależnie od Twojego miejsca pracy. Do zdobycia tych drugich wymagane jest ukończenie szkolenia na wózki widłowe i zdanie egzaminu przed komisją UDT.
Dla wielu osób zdawanie egzaminów wiąże się z ogromnym stresem (często wręcz nie do opanowania), który może nawet zaburzyć wynik testu! Dlatego w naszym artykule zaprezentujemy Ci zbiór porad i najważniejszych faktów na temat kursów na wózki widłowe, dzięki czemu przystępując do krajowego egzaminu będziesz mógł czuć się spokojny i w pełni przygotowany.

1. Kurs na wózki widłowe potraktuj poważnie!

Ukończenie kursu na wózki widłowe jest nie tylko Twoją przepustką do pozytywnego wyniku na egzaminie, ale również przygotowaniem do pracy, którą planujesz w przyszłości wykonywać. Postaraj się rzetelnie podejść do wszystkich kwestii prezentowanych na kursie. Zdecydowanie odradzamy wybieranie tańszych ale pozbawionych cześci teoretycznej kursów na wózki widłowe. Należy pamiętać, że zarówno zasady BHP, jak i szczegółowe szkolenie jest bardzo istotne w przypadku pracy operatora wózka widłowego, który niejednokrotnie odpowiada za bezpieczeństwo nie tylko transportowanego towaru ale również swoje i współpracowników.
ZAPAMIĘTAJ: Postaraj się z kursu wyciągnąć jak najwięcej istotnej dla siebie wiedzy! Przyda Ci się ona potem nie tylko na egzaminie, ale także w praktyce!

2. Bądź szczery, co do swojego stanu zdrowia!

O czym pamiętać na kursie na wózki widłowe

Lista przeciwwskazań uniemożliwiających wykonywanie zawodu operatora wózka widłowego na szczęście nie jest długa. Pamiętaj, żeby udając się na badania koniecznie wziąć ze sobą okulary/szkła kontaktowe czy aparat słuchowy, jeśli używasz ich na co dzień. Co może dyskwalifikować uczestnika kursu na wózki widłowe w podjęciu wymarzonej pracy operatora wózka widłowego?

  • bardzo duża wada wzroku;
  • problemy ze słuchem, znaczna utrata słuchu;
  • epilepsja;
  • choroby psychiczne;
  • brak pełnej sprawności psychoruchowej.

Nawet jeśli zależy Ci na pozytywnym ukończeniu kursu na wózki widłowe, nie możesz zatajać żadnej z informacji o swoim stanie zdrowia, gdyż w pracy na wymagającym sprzęcie ( jakim są np. wózki widłowe wysokiego składowania o dużej ładowności) mogłoby zagrażać to spowodowaniem groźnego wypadku.

3. Nie obawiaj się psychotestów!

Badania psychologiczne, popularne zwane psychotestami, to jeden z koniecznych elementów kursu na wózki widłowe. Te kilkuetapowe badania wymagają od Ciebie żadnych wcześniejszych przygotowań. Zaleca się jednak, aby w dniu psychotestów, kandydat na operatora wózków widłowych był wypoczęty, wyspany, (koniecznie!) trzeźwy.
Psychotesty oceniają głównie refleks i szybkość reakcji badanego. Są to dwie bardzo ważne cechy, które pomagają w pracy na wózkach widłowych.
Innym elementem tych badań jest rozmowa z psychologiem, który stwierdza jak uczestnik kursu radzi sobie ze stresem itp.

4. Przygotuj się do części teoretycznej egzaminu!

Opis tego, jak dokładnie wygląda część teoretyczna egzaminu na wózki widłowe oraz materiały niezbędne do jej zaliczenia każdy z uczestników otrzymuje na teoretycznej części kursu na wózki widłowe.
Egzamin teoretyczny na wózki widłowe trwa około godziny i w jego trakcie należy odpowiedzieć na 5 pytań. 2 z tych pytań bazują na ogólnej wiedzy dotyczącej wózków widłowych, natomiast kolejne 3 są stosowne dla danego rodzaju i zakresu kwalifikacji. Zestaw pytań wybierany jest losowo. Po wylosowaniu pytania, osoba egzaminowana na krótki czas na przemyślenie i przygotowanie odpowiedzi.
Pozytywny wynik kursu na wózki widłowe zapewnia prawidłowa odpowiedź na minimum 1 pytanie ogólne oraz 2 pytania szczegółowe.
Nie wiesz jak przygotować się do testu teoretycznego na wózki widłowe? Przejdź do naszego następnego artykułu, gdzie poznacie pytania i odpowiedzi kursu na wózki widłowe!

5. Dowiedz się, jak wygląda część praktyczna egzaminu!

Część praktyczna egzaminu wózki widłowe

Jak już wiesz zaliczenie kursu na wózki widłowe, wymaga nie tylko zaliczenia części teoretycznej egzaminu, ale także części praktycznej. Część praktyczna również trwa około godziny, a pozytywny wynik wymaga wykonania prawidłowo przed komisją UDT wszystkich czynności i manewrów. Manewry te mogą dotyczyć np. podnoszenia towarów za pomocą wideł, przewożenia go, sprawnego operowania wózkiem widłowym między pachołkami itp.

6. O tym pamiętaj koniecznie!

Poniżej prezentujemy Ci kilka często zapominanych, ale bardzo ważnych informacji, które pomogą Ci zdać kurs na wózki widłowe!

  • W dniu egzaminu koniecznie miej przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość.
  • Pamiętaj, że pierwszą i najważniejszą czynnością podczas części praktycznej egzaminu na wózki widłowe jest przygotowanie się do jazdy i zapięcie pasów!
  • Negatywny wynik części teoretycznej egzaminu nie kwalifikuje kandydata na operatora wózków widłowych do podejścia do części praktycznej egzaminu!
  • Na wzięcie udziału w kursie na wózki widłowe żadnego wpływu nie ma posiadanie prawa jazdy. Co więcej - nawet osoby, którym prawo jazdy zostało odebrane, mogą podejść do egzaminu i kursu na wózki widłowe.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem i radami dotyczącymi kursu na wózki widłowe będziesz czuł się pewniej przed czekającym Cię egzaminem. Z naszej strony życzymy powodzenia i doskonałych wyników wszystkim obecnym i przyszłym kursantom!